Aktualności
W trosce o środowisko

W trosce o środowisko

Ponad 9 mln zł otrzymają samorządy z subregionu siedleckiego na budowę i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych, m.in. budowę przydomowych oczyszczalni ścieków i stacji uzdatniania wody.

W środę 4 marca w siedleckiej siedzibie delegatury urzędu marszałkowskiego przedstawiciele samorządu województwa mazowieckiego oraz włodarze i skarbnicy gmin: Łaskarzew, Trojanów, Bielany, Repki, Mokobody, Wodynie, Parysów, Sokołów Podlaski oraz Garwolin podpisali umowy, na mocy których samorządy otrzymają wsparcie finansowe w ramach realizacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Pozyskane środki beneficjenci przeznaczą m.in. na: budowę przydomowych oczyszczalni ścieków, stacji uzdatniania wody oraz sieci kanalizacji sanitarnej i wodociągowej.

– Wodociągi i kanalizacja to dla wielu gmin priorytetowe inwestycji. Oznaczają bowiem lepsze warunki życia mieszkańców i troskę o środowisko naturalne. Dlatego samorządy aktywnie ubiegają się o środki na ich realizację. Tylko w tej perspektywie gminy z subregionu siedleckiego pozyskały w ramach PROW ponad 76,3 mln zł – podkreślała obecna na spotkaniu członek zarządu województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska.

W Parysowie za kwotę ponad 1,2 mln zł powstaną zbiorowe systemy zaopatrzenia w wodę na ul. Kozłowskiej i ul. Kościuszki, a na ul. Garwolińskiej, Jana Pawła II, Słonecznej oraz Kościuszki – systemy kanalizacji zbiorczej dla ścieków komunalnych. Gmina Łaskarzew pozyskane ponad 730 tys. zł zainwestuje m.in. w przebudowę i modernizację stacji uzdatniania wody w Dąbrowie, z której zaopatrywane są miejscowości: Dąbrowa, Dąbrowa-Kolonia, Grabina, Wola Łaskarzewska, Sośninka, Uścieniec, Aleksandrów, Lewików, Wanaty, Krzywda, Budel i Lipniki. W przyszłości woda z Dąbrowy ma również popłynąć do: Starego Helenowa, Celinowa, Ksawerynowa, Bud Krępskich, Nowego Helenowa i Leokadii. Część środków zostanie przeznaczona na zakup specjalistycznego wyposażenia oczyszczalni ścieków w Nowym Pilczynie.

Gmina Trojanów za ponad 1,5 mln zł planuje wybudować blisko 80 przydomowych oczyszczalni ścieków. Na realizację tego zadania samorządowi udało się pozyskać dofinansowanie przekraczające 820 tys. zł. Ponad 2 mln zł trafi także do dwóch gmin powiatu siedleckiego. W gminie Wodynie planowana jest budowa wodociągów w miejscowościach Rudnik Mały i Kochany, zaś w gminie Mokobody modernizacja stacja uzdatniania wody w Śmiarach oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowości Jeruzale. 

MLS