W trosce o zdrowie bez używek
Młodzi ludzie, którzy wzięli udział w ósmej edycji turnieju organizowanego w ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Trzeźwości przez Poradnię Psychologioczno-Pedagogiczną, mieli bowiem za zadanie m.in. opracować „receptę na dobre i zdrowe życie”. Konkurs odbył się 15 kwietnia, a inicjatywę - tradycyjnie już - połączono z festynem promującym zdrowy tryb życia bez używek.
– Chcemy uwrażliwiać społeczeństwo na problemy uzależnień, ćwiczyć umiejętność skutecznego odmawiania używek, motywować młodzież do zabawy bez alkoholu i wpierać uczniów w zachowywaniu trzeźwości przynajmniej do pełnoletności – podkreśla Maria Fal-Kamińska, pedagog.
Zdrowa rywalizacja
W budynku Ochotniczej Straży Pożarnej Dęblin-Masów zmierzyło się 45 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Dęblina, Stężycy, Pawłowic oraz Rokitni Nowej. Uczestnicy, podzieleni na osiem pięcioosobowych drużyn, mieli za zadanie wykazać się pomysłowością i wiedzą w konkurencjach dotyczących profilaktyki antyalkoholowej. – Młodzież wymyślała hasła profilaktyczne, rozwiązywała krzyżówkę z hasłem głównym „trzeźwość”, opracowywała na druku recepty pomysł na zdrowe życie, na planszy „ciało człowieka” oznaczała te narządy wewnętrzne, na które najbardziej negatywnie wpływa alkohol i je uszkadza, odnajdowała w sieci instytucje wspierające walkę z uzależnieniami. Wśród zadań znalazła się również konkurencja ph. niedokończony alfabet – trzeba było uzupełnić m.in. hasło „alkohol to chemiczna pułapka, bo…” – wylicza pedagog.
W sumie w festynie wzięło udział około 80 osób. W organizację imprezy co roku chętnie włącza się Klub Abstynentów „Krokus”. Niestety, przez złe warunki atmosferyczne organizatorzy zmuszeni byli do odwołania głównej konkurencji, czyli biegu przełajowego. Pomimo tego uczniowie aktywnie włączyli się do udziału w konkursie, czego dowodem były znikome różnice punktowe na finiszu każdej z konkurencji.
Znana i lubiana inicjatywa
– Festyn to nasza tradycja. Organizowany co roku podejmuje różne formy świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Trzeźwości. Hasłem wtorkowej inicjatywy były słowa: „trzeźwo, zdrowo, na sportowo!” – wyjaśnia M. Fal-Kamińska.
Pedagog, zapytana o poziom prezentowanej przez uczestników turnieju wiedzy odpowiada, że dzieci wykazały się przede wszystkim twórczą pracą, zaangażowaniem, ciekawymi pomysłami, np. jak sobie radzić z naciskiem grupy, oraz oczywiście doskonałą znajomością tematu. – Po kolejnym z festynów jesteśmy zbudowane wiedzą naszych podopiecznych, bo młodzież rzeczywiście wie, jak przeciwdziałać uzależnieniu. Jako poradnia w ciągu roku szkolnego prowadzimy też zajęcia warsztatowe z profilaktyki uzależnień. Być może nasze warsztaty są dla niektórych zachętą do tego, by pogłębiać wiedzę w tym temacie – zauważa M. Fal-Kamińska.
Jaka jest recepta młodych na dobre życie? – Zdrowy tryb istnienia, więcej ruchu, sport, dobór odpowiednich przyjaciół, mądre traktowanie siebie i swojego organizmu, miłość, rodzina – wylicza pedagog. – To mądre, zdrowe wskazówki – puentuje M. Fal-Kamińska, jednocześnie dodając: – Chcemy, by o trudnych tematach mówić w sposób przystępny, by profilaktyka była również zabawą. W formie ciekawej, śmiesznej i zabawnej z pewnością łatwiej wiedza jest przyswajana. Liczymy na dobre efekty takich form nauki!
GU