W trosce o zdrowie młodzieży
Celem olimpiady jest poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego i radzenia sobie z kryzysem, a także wzrost świadomości na temat zaburzeń psychicznych. Organizatorem wydarzenia było starostwo powiatowe oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna we Włodawie. O faktach i mitach na temat depresji mówiła dr n. med. Agata Makarewicz z I Kliniki Psychiatrii, Psychoterapii i Wczesnej Interwencji Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. - Depresja jest modna, każdy w USA ma swojego psychoanalityka. Nie zazdroszczę tego stanu - przyznała. A. Makarewicz stwierdziła, że do depresji może doprowadzić np. brak kontaktu z innymi, izolacja, niepodejmowanie negocjacji, nieangażowanie się emocjonalne. - Od najmłodszych lat życia dzieci zamykają się w świecie wirtualnym, tracąc umiejętności budowania kontaktów - zauważyła.
A. Makarewicz podkreśliła, że na częstotliwość wystąpienia depresji mają wpływ używki. – Alkohol może działać relaksująco, przeciwlękowo, może ułatwiać kontakty interpersonalne, ale powoduje uzależnienia, a co za tym idzie, zmiany nastroju, wpadanie w coraz większe dołki – zaznaczyła specjalistka. Zwróciła też uwagę, że drugą przyczyną zgonów wśród młodzieży, po wypadkach komunikacyjnych, są samobójstwa. Większość osób z depresją, które próbowały popełnić lub popełniły samobójstwo, nie korzystało z pomocy psychologicznej. – Mamy nowoczesne leki przeciwdepresyjne, które są bardzo dobrze tolerowane, nie uzależniają i nie zmieniają psychiki – skonkludowała wystąpienie A. Makarewicz, apelując o budowanie więzi międzyludzkich, które stanowią o zdrowiu.
Wśród zaproszonych gości znalazł się Krzysztof Olkowicz, główny koordynator do spraw ochrony zdrowia psychicznego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich, który przybliżył zadania rzecznika w zakresie zdrowia psychicznego. W podsumowaniu konkursu uczestniczył również Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, który zauważył, że wskazane byłoby zaangażowanie i udział w olimpiadzie większej liczby powiatów.
Więcej wiedzy na temat uzależnień
Koordynatorem olimpiady była Ewa Zaniuk, inspektor ds. zdrowia wydziału edukacji i polityki społecznej starostwa powiatowego. Oceniła, że uczniowie, którzy przystąpili do testów, musieli się zmierzyć z trudnym i obszernym materiałem. Pytania do etapu szkolnego i powiatowego, które odbyły się we wrześniu, opracowała Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, natomiast do etapu regionalnego – dr A. Makarewicz, specjalista psychiatrii dzieci i młodzieży.
Po raz czwarty do etapu regionalnego przystąpiła m.in. Karolina Stolarczyk, uczennica Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 i II Liceum Ogólnokształcącego we Włodawie. – Interesuję się naukami psychologicznymi. Czytam dużo książek o tej tematyce. Ostatnio sięgnęłam po „Pamiętnik narkomanki”. Bardzo wciągająca była też lektura „My, dzieci z dworca ZOO”- przyznała Karolina. – Spodziewałam się innych pytań, dlatego z niedowierzaniem przyjęłam wiadomość, że zostałam zakwalifikowana do finału. Przystępując do tegorocznej olimpiady, poszerzyłam swoją wiedzę na temat uzależnień. W moim środowisku dużo jest osób, które sięgają po papierosy czy alkohol. Osobiście motywuję znajomych, aby wybrali zdrowy styl życia i nie sięgali po używki. Kiedy jestem w towarzystwie, proszę, aby ograniczono palenie. To naprawdę skutkuje – dodała. Uczennica twierdzi, że można wpłynąć na zachowanie młodzieży. – W przyszłości chętnie zaangażuję się w działalność na rzecz młodych ludzi, aby pomóc im w zerwaniu z nałogami – podsumowała K. Stolarczyk.
Laureatami Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym zostali: Natalia Kalisz z I Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Parczewie, która zajęła pierwsze miejsce, Kinga Kołodziej z I LO we Włodawie (drugie miejsce) oraz Wiktoria Kopron z LO im. gen. W. Sikorskiego w Międzyrzecu Podlaskim (trzecie miejsce).
JS