Historia

W trzech kryptach

W domu Maksyma sprawowane były przez ojców jezuitów Msze, a stół służący do liturgii obecnie znajduje się w Pratulinie - to jeden z faktów z życia parafii, o którym dowiemy się w Orchówku w trakcie zwiedzania wystawy.

Od 1 czerwca w krypcie kościoła św. Jana Jałmużnika można obejrzeć zdjęcia mieszkańców Orchówka, dawne narzędzia i sprzęty gospodarstwa domowego, stroje ludowe, a także ornaty oo. kapucynów oraz osobiste przedmioty należące do unity Maksyma Kossyka. W podziemiach świątyni znajdują się trzy krypty: pod prezbiterium i zakrystiami; powierzchnia największej liczy ponad 42 m².

– Postanowiliśmy udostępnić te pomieszczenia odwiedzającym sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia – mówi br. Władysław Horajski, kapucyn posługujący w Orchówku, inicjator wystawy ukazującej dzieje parafii w XIX i XX w. – Moim zamiarem było przede wszystkim ukazanie życia M. Kossyka, który wraz z grupą unitów udał się do Rzymu, aby przedstawić papieżowi św. Piusowi X cierpienia katolików na Podlasiu i Chełmszczyźnie. W ostatniej krypcie jest ukazana historia poświęcona tej bohaterskiej postaci – tłumaczy. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł