Region
Źródło: TN
Źródło: TN

W tym roku bez rekordu

Podczas aukcji Pride of Poland 2010 polscy hodowcy zarobili ponad milion euro.

Tradycyjnie, jak co roku, miłośnicy koni arabskich z całego świata gościli w najstarszej w Polsce i jednej z najstarszych w Europie stadninie koni, położonej na nadbużańskich łąkach Janowa Podlaskiego. Nie zabrakło gwiazd i ludzi showbiznesu. Głównymi organizatorami 41 już aukcji „Pride of Poland” są stadniny zarządzane przez Agencję Nieruchomości Rolnych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce. Konie wystawiają też coraz liczniejsi hodowcy prywatni.

Aukcję poprzedził Polski Narodowy Pokaz Koni Arabskich Czystej Krwi i konkursy o czempionaty w różnych klasach. Czempionką Polski Klaczy Starszych i zarazem najlepszym koniem pokazu 2010 została gniada Pinga ze stadniny Janów Podlaski. Przypadła jej nagroda Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej oraz brązowa statuetka, przedstawiająca księcia Józefa Poniatowskiego na „Szumce”, ufundowana przez Stowarzyszenie Hodowców Polskich Koni Arabskich „Korona”. W pokazie, który trwał dwa dni, uczestniczyły konie z państwowych stadnin w Białce, Janowie Podlaskim i Michałowie oraz z hodowli prywatnych. Czempionką Polski Klaczy Młodszych została Zigi Zana z Michałowa, a Czempionem Polski Ogierów Młodszych Empire z Michałowa. Najwyższą ocenę i Czempionat Polskich Ogierów Starszych zdobył Alert z Janowa Podlaskiego. Co ciekawe, konie pochodzące ze stadnin w Janowie Podlaskim i Michałowie od kilku lat wiodą prym w wyborach końskich piękności. Wynika to nie tylko z niezwykłej urody zwierząt, ale też sposobu prowadzenia ich na ringu.

– Trzy czempionaty dla nas to bardzo miłe zaskoczenie – cieszy się Marek Trela, dyrektor stadniny koni w Janowie Podlaskim i dodaje, że dużo uwagi oraz czasu poświęcają przygotowaniom. Stąd wyniki.

Na tegoroczną aukcję wystawiono 36 koni arabskich, a do tzw. cichej sprzedaży 33 klacze i 8 ogierów, po które przyjechali kupcy z całego świata. Nie udało się jednak pobić ubiegłorocznego rekordu. Wtedy 500 tys. euro zapłacono za klacz Pintę, pochodzącą ze stadniny w Janowie Podlaskim. W tym roku 14-letnia, siwa klacz Pilar ze stadniny w Janowie Podlaskim została sprzedana za największą kwotę 240 tys. euro.

Pokaz i aukcja koni w Janowie to jedna z najbardziej prestiżowych tego typu imprez na świecie. Co roku przyjeżdżają tu najpoważniejsi światowi kupcy i hodowcy arabów. Gala stanowiła też wielkie przedsięwzięcie promocyjno-handlowe. Obok stoisk z artykułami oferowanymi amatorom jeździectwa można było zachwycać się dziełami artystów zakochanych w tematyce końskiej.

Tadeusz Nieścioruk