Historia
JANUSZ MAZUREK
JANUSZ MAZUREK

W wehikule czasu

Na jeden dzień ul. Pułaskiego w Siedlcach zamieniła się w ul. Piękną, gdzie można było przenieść się do świata z 20-lecia ubiegłego wieku.

W ramach obchodów Dni Siedlec 18 czerwca w centrum miasta wystawiono widowisko „Dzień z pamiętnika Anny Kahan”. Siedlce z lat 1914-1916 znamy dzięki urodzonej w mieście poetce i powieściopisarce Chanie (Annie) Kahan i jej „Dziennikowi”. Jest on doskonałym źródłem informacji o życiu codziennym mieszkańców w tamtych czasach, funkcjonowaniu miasta oraz jego problemach. A. Kahan opisuje życie z perspektywy młodej niezamożnej dziewczyny (w wieku dziesięciu lat musiała przerwać naukę i podjąć pracę w zakładzie kapeluszniczym), pisze często o edukacji, życiu społecznym i dostępnych rozrywkach. Dzięki temu mieszkańcy mogli chociaż przez chwilę zobaczyć, jak Siedlce wyglądały w czasach międzywojennych, czyli w latach 20 i 30 XX w.

Na ul. Pułaskiego, która tego dnia zmieniła się w ul. Piękną, można było spotkać golibrodę, pucybuta, kaligrafa, nosiwodę, gazeciarza, malarza-portrecistę, a także zwykłych mieszkańców i dzieci z tamtego okresu. Chętni mogli m.in.: przejechać się dorożką, skosztować chałki z masłem lub chleba ze smalcem, zjeść lody rzemieślnicze, napić się kawy lub herbaty w kawiarence Miejskiego Ośrodka Kultury, obejrzeć dawne aparaty fotograficzne i spotkać Adolfa Gancwola-Ganiewskiego. Na targu staroci można było zrobić zakupy, a poza tym obejrzeć wystawy kolekcjonerskie, a także posłuchać ulicznej kapeli lub kataryniarza, obejrzeć dawne rowery, motocykle i samochody oraz pokaz mody sprzed 100 lat połączony z konkursem na najlepszy strój z epoki.

 

Żywa lekcja historii

Dla najmłodszych uczestników wydarzenia Teatr Barnaby zaprezentował spektakl uliczny pt. „Baśń o rycerzu bez konia”. Wieczorem, w Sali Białej MOK odbyły się koncert warszawskiej Kapeli z Targówka i potańcówka. Na finał przygotowano widowisko światło – dźwięk pt. „Otwieramy drzwi historii – nasz świat sprzed stu lat”. Mieszkańcy mogli wziąć udział w żywej lekcji historii, posłuchać o życiu u działalności historycznych postaci związanych z Siedlcami, które miały wpływ także na życie kulturalne całego kraju: Ziuty Buczyńskiej (w tej roli wystąpiła Julia Buczyńska i tancerze LUZ), Jacka Woszczerowicza (Radosław Władziński i Siedlecka Grupa Literacka „Witraż”), Joanny Karpińskiej (Agnieszka Pasztor), Jadwigi Barszczewskiej (Agnieszka Janiszewska), Adolfa Gancwola-Ganiewskiego (Janusz Mazurek). Narratorem był Maciej Gąsiorek, a o oprawę artystyczną wydarzenia zadbał Alternatywny Teatr Tańca LUZ. Aranżacje muzyczne przygotował Marek Matwiejczyk, a za scenariusz i reżyserię odpowiadała Joanna Woszczyńska.

HAH