Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wakacyjne muzykowanie

Ciekawą propozycję przygotowało na wakacje muzeum im. Henryka Sienkiewicza. W każdą niedzielę lipca i sierpnia odbywają się tam koncerty fortepianowe. Instrument, z którego korzystają muzycy, ma prawie 170 lat i ciekawostką jest to, że grał na nim sam Henryk Sienkiewicz.

– Ten fortepian sprowadzili z Paryża rodzice pisarza. Wieczorami w domu Sienkiewiczów odbywały się koncerty. Chcemy kontynuować tę tradycję, dlatego złożyliśmy propozycję kilku pianistom, by w wakacje u nas zagrali – mówi Anna Cybulska z muzeum im. Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. – Utwory Bacha, Mozarta czy Chopina zdecydowanie przyczyniają się do uatrakcyjnienia zwiedzania przyjeżdżającym do nas turystom. Potwierdzają też ogólnie znaną tezę, że muzyka poważna ma w sobie dużo piękna i uroku – dodaje.

Propozycja dyrekcji muzeum spotkała się z pozytywnym odzewem muzyków. – Do tej pory zagrało u nas kilku młodych zdolnych pianistów. 2 razy wystąpił Marcin Jóźwik z Kozienic, ponadto Jan Maliszewski z Pruszkowa, Kamil Madej i chyba najlepszy z nich Mateusz Czech – podkreśla Cybulska. W sierpniu zagrają uczniowie Szkół Muzycznych z Siedlec, Lubartowa i Łukowa. Będzie też 14-letni Paweł Karaś z Lublina. – Umożliwimy występ każdemu, kto umie grać na fortepianie i wyrazi taką chęć. Chcemy, by do Woli Okrzejskiej przyjechało jak najwięcej pianistów. W ten sposób będziemy mogli upowszechniać tradycję Sienkiewiczowską – zauważa muzealniczka.

Niewątpliwie pomysł dyrekcji muzeum z wakacyjnymi koncertami fortepianowymi należy uznać za ciekawy. Inicjatywa spotkała się też ze sporym zainteresowaniem środowiska lokalnego oraz turystów. Nie należy się temu dziwić.

Marcin Gomółka