Wakacyjny problem
Do naszej redakcji dzwonią zaniepokojeni rodzice, którzy dowiedzieli się, że przedszkola w ich miejscowościach w czasie wakacji nie będą pracowały. – Od kogo to zależy i jaka jest szansa, że to się zmieni? – pyta pani Kasia z Parczewa. – Co mam zrobić z dzieckiem przez 4 tygodnie? Nie mamy rodziców, którzy mogliby zająć się naszymi pociechami, a na opiekunkę nas po prostu nie stać – dodaje. Postanowiliśmy sprawdzić, które miasta dbają o pracujących rodziców.
Tu najlepiej
Wydział Edukacji Urzędu Miasta Biała Podlaska wyszedł naprzeciw oczekiwaniom rodziców. W lipcu dyżurować będzie Przedszkole Integracyjne nr 16 przy ul. Wesołej, a w sierpniu – przedszkole nr 17 przy ul. Zygmunta Starego. Opieka podczas wakacji organizowana jest dla dzieci uczęszczających do miejskich przedszkoli, zgodnie ze zgłoszonymi wcześniej potrzebami rodziców i zapisami prowadzonymi przez nauczycieli w macierzystych placówkach. Opłaty za korzystanie z opieki przedszkolnej wnoszone będą przez rodziców w placówkach dyżurujących, w dotychczasowej wysokości, czyli miesięcznej stawce, która obowiązuje w ciągu roku szkolnego.
Także w Siedlcach rodzice spotkali się ze zrozumieniem urzędników. W I połowie lipca dyżuruje przedszkole nr 9 (ul. Dreszera) i przedszkole nr 17 przy (Wyszyńskiego), w II – przedszkola nr 22 (ul. Podlaska) i nr 14 (ul. Mieszka I). W I połowie sierpnia pracują przedszkola nr 4 (ul. Ściegiennego) i nr 3 (ul. Batorego), natomiast w II połowie sierpnia – nr 13 (ul. Woszczerowicza) i 15 (ul. Osiedlowa).
Tutaj gorzej
We Włodawie przedszkola mają prowadzić dyżur przez 4 pierwsze tygodnie wakacji. Oznacza to, że w sierpniu rodzice będą zdani na siebie. – Nie jesteśmy w stanie pracy przedszkoli zorganizować tak, by działały przez 2 miesiące wakacji i jednocześnie wszystko było zgodnie z Kartą Nauczyciela – mówi Agata Zakrzewska, inspektor ds. oświaty Urzędu Miejskiego we Włodawie. – Rozmawialiśmy z rodzicami i zaproponowaliśmy, że na drugi miesiąc możemy zatrudnić kogoś innego, ale nie zgodzili się. Trudno się jednak dziwić, iż nie chcą zostawiać dzieci z obcą osobą – dodaje.
W Międzyrzecu podobnie, przez lipiec dyżur będzie prowadziło przedszkole nr 4 przy ul Wita Stwosza. – W sierpniu przedszkole będzie remontowane i przygotowywane do nowego roku szkolnego – wyjaśnia Ewa Kozłowska, dyrektor Miejskiego Zespołu Oświaty.
Przedszkole w Terespolu ma być zamknięte od 1 lipca do końca sierpnia. W Parczewie decyzji jeszcze nie podjęto.
3 PYTANIA
Mariusz Dobijański, Mazowiecki wicekurator oświaty
Od kogo zależy, czy przedszkola pracują w okresie wakacyjnym?
Decyduje o tym organ prowadzący, czyli samorząd, który ma dane przedszkole pod opieką. Jeżeli jest to przedszkole samorządowe, decyduje gmina. W przypadku przedszkola niepublicznego decyduje organ założycielski.
Dlaczego przedszkola najczęściej są zamykane na okres wakacji?
Każdemu nauczycielowi, także temu pracującemu w przedszkolu, należy się 6-tygodniowy urlop wypoczynkowy. Dodatkowo podyktowane to jest tym, że obłożenie w przedszkolach latem jest mniejsze. Dlatego organizowane są przedszkola dyżurujące, które powinny przyjąć te dzieci, których rodzice nie mogą im zapewnić opieki. Każdy rodzic może skorzystać z pracy takiego przedszkola.
Czy miasto ma obowiązek zapewnić przedszkole dyżurujące na czas wakacji?
Nie ma takiego obowiązku, ale z reguły stosowana jest praktyka, że któreś przedszkola jednak dyżurują.
JAG