Historia

Walczyli nie tylko z ogniem

21 czerwca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej otwarto wystawę poświęconą miejscowej straży pożarnej, która w tym roku obchodzi 150-lecie swego istnienia.

Jubileusz jest okazją do podsumowań i pokazania, jak na przestrzeni lat zmieniała się ta formacja. Wernisaż zgromadził wielu przedstawicieli straży pożarnej, a także jej pasjonatów. W gronie gości pojawili się m.in. prezydent miasta Michał Litwiniuk, komendant miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białej Podlaskiej st. bryg. Szymon Semeniuk oraz zastępca lubelskiego komendanta wojewódzkiego PSP st. bryg. Marek Chwalczuk.

– Wystawa jest częścią naszego jubileuszu. Pokazuje bialską straż na przestrzeni 150 lat. W salach muzeum znajdują się eksponaty, które kiedyś pomagały w pracy strażakom, a na zewnątrz prezentujemy sprzęt, jakiego używamy obecnie przy różnych akcjach ratowniczo-gaśniczych. W tej chwili pożary stanową jedną trzecią naszych interwencji, reszta to wypadki komunikacyjne i awarie techniczne. Dziś możemy pochwalić się nowoczesnym sprzętem, takim samym, jakiego używają strażacy na całym świecie. To urządzenia zaawansowane  technicznie i technologicznie. Chętnych do pracy w straży pożarnej nie brakuje; nie mamy problemów z naborem, bo stale zgłaszają się kolejne osoby, które są dobrze przygotowane do służby i dobrze wiedzą, po co tu przychodzą – mówi komendant bialskiej PSP S. Semeniuk. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł