Warsztaty Buffo
Studio Artystyczne Metro działające przy Teatrze Studio Buffo w Warszawie po raz 15 zawitało do Miętnego. W Zespole Szkół im. Stanisława Staszyca oraz Powiatowym Ośrodku Sportu i Zarządzania Lokalami rozpoczynają się warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży. - Przy okazji realizacji musicalu „Metro” zdobyliśmy doświadczenie w pracy z młodymi uzdolnionymi ludźmi. Ukształtowała się przy tym kadra wspaniałych artystów pedagogów. Trzeba było to wykorzystać - mówi Janusz Józefowicz, twórca Letnich Warsztatów Artystycznych. Tak powstał pomysł utworzenia Studia Artystycznego Metro. Program kształcenia nie zmienia się od lat.
– Są zajęcia z tańca, aktorskie, wokalne i akrobatyki. Mają one dać uczestnikom ogólne pojęcie i umiejętności, które przydają się w teatrze muzycznym – wyjaśnia. – Studio działała w systemie roku szkolnego. Żeby zagospodarować młodym czas wakacji, wymyśliłem z Januszem Stokłosą warsztaty artystyczne, w których udział mogą wziąć chętni z kraju i zagranicy. Często wpadamy do naszej szkoły i na warsztaty razem z Januszem i obserwujemy, czy w przyszłości te najbardziej utalentowane dzieciaki i młodzież mają szansę znaleźć się w zespole naszego teatru. Staramy się stworzyć im możliwość występów w projektach artystycznych Teatru Buffo, jak to było m.in. w przypadku musicali „Metro”, „Romeo i Julia” czy „Piotruś Pan”. Ważne, że młodzi mają bezpośredni kontakt z naszym teatrem, a my z nimi. Mając taką młodą grupę, myślimy o repertuarze dla nich. Młody człowieku, jeżeli czujesz, że drzemią w tobie artystyczne talenty, przyjdź do nas – apeluje J. Józefowicz. – Przyjdź choćby po to, by sprawdzić, czy warto iść za swymi marzeniami, czy może trzeba zmienić kierunek swoich zainteresowań. Na pewno jednak poprzez uczestnictwo w warsztatach będziesz miał pogląd, co to znaczy być artystą sceny muzycznej – zachęca.
– Co roku odwiedzam Miętne, by zobaczyć, co się dzieje na warsztatach. I zawsze na horyzoncie pojawia się „iskierka” – indywidualność w wieku ośmiu, dziesięciu czy 12 lat – przyznaje J. Stokłosa. – A nuż w tym gronie znajdziemy drugą Kasię Groniec, Edytę Górniak, Roberta Janowskiego czy inne osoby z powszechnie znanego towarzystwa? Warsztaty są firmowane przez Studio Buffo, a ja mam przyjemność przez ponad 20 lat mu prezesować. W związku z tym interesuje mnie praca naszych wybitnych fachowców pod kierownictwem Danuty Fidusiewicz, którzy – naszym zdaniem – są czołówką artystów pedagogów w kraju. Odkrywanie nowych ludzi, powracanie do przesłuchań, poszukiwania talentów jest w naturze naszego zawodu – dodaje.
Otwarte pokazy jubileuszowe – już w lipcu!
W dwóch tegorocznych turnusach udział weźmie blisko 200 uczestników z kraju i zagranicy. Pierwsze warsztaty odbyły się w 1994 r. w Ojcówku. W Miętnem są organizowane nieprzerwanie od 2004 r.
Szefową warsztatów – po raz 25 i 15 w Miętnem – jest D. Fidusiewicz. Kadrę stanowią doświadczeni artyści pedagodzy od lat związani z warszawskimi teatrami, głównie ze sceną Studia Buffo. To absolwenci akademii teatralnych, szkół baletowych, studiów piosenki i jazzu oraz akademii wychowania fizycznego.
Podsumowaniem warsztatów staną się otwarte dla publiczności jubileuszowe pokazy artystyczne w wykonaniu wszystkich uczestników. Odbędą się one w piątek 6 lipca i czwartek 19 lipca, o 19.30, w sali koncertowej Centrum Sportu i Rekreacji w Garwolinie przy ul. Nadwodnej 1. Zapraszamy!
EUGENIUSZ LISOWIEC