Kultura
Źródło: GOKiO
Źródło: GOKiO

Warsztaty, festiwal i… Kebab

Gmina Wisznice od ponad roku współpracuje z francuską gminą Airvault. Efektem partnerstwa był m.in. niedawny festiwal filmowy. Hasło imprezy brzmiało „Filmoteka młodego człowieka”.

– Przedsięwzięcie było częścią projektu „Młodzież w działaniu” i polegało na wymianie polsko-francuskiej oraz na wspólnych międzynarodowych warsztatach filmowych. Trwały one od 2 do 8 sierpnia. Podczas warsztatów przygotowano cztery etiudy filmowe, które zaprezentowano na festiwalu. Oprócz tego ogłosiliśmy także konkurs dla filmowców – amatorów. W tym roku zgłoszono siedem filmów –  mówi Elżbieta Sokołowska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Oświaty w Wisznicach. GOKiO był głównym organizatorem całego przedsięwzięcia.

Kulturalna…

Młodzi twórcy kręcili filmy według własnego scenariusza. Miniatury dotyczyły w większości życia codziennego i zainteresowań autorów. Pojawiły się filmy „deskorolkowe” oraz etiudy dotyczące szkoły i sportu. Zwycięzcą został Kamil Rozwadowski, który przedstawił publiczności film pt. „Kebab”.

Festiwal odbywał się 9 sierpnia w parku położonym w centrum Wisznic. Tego wieczoru wyświetlono także polską komedię i francuski film społeczno-obyczajowy.

– Dopisała nam pogoda, na frekwencję też nie mogliśmy narzekać. Wszystkie nasze działania dotyczące warsztatów i festiwalu zostały uchwycone okiem kamery. Młodzież, która włączyła się w tę inicjatywę, nagrała film z realizacji całego projektu – opowiada E. Sokołowska.

…wymiana

Wymiany młodzieży polsko-francuskiej zostały zorganizowane dzięki partnerstwu nawiązanemu między gminą Wisznice a gminą Airvault. Podpisanie umowy partnerskiej odbyło się w maju 2010 r. Od tego czasu zorganizowano wiele różnorodnych wspólnych przedsięwzięć. We Francji powstał Komitet Miast Partnerskich Airvault-Wisznice. Prowadzone są tam również zajęcia nauki języka polskiego oraz warsztaty kuchni polskiej. W maju br. w tej francuskiej miejscowości odsłonięto tablicę informującą o tym, że Wisznice są jej miastem partnerskim.

Życzymy dalszej owocnej współpracy.

Agnieszka Wawryniuk