Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Warsztaty z garncarstwa

W Gminnym Ośrodku Kultury w Łomazach zakończyły się - trwające od października ubiegłego roku - zajęcia z garncarstwa.

W ramach szkolenia jego uczestnicy – mieszkańcy gminy Łomazy – wytworzyli setki naczyń. – Były wśród nich miski, dzbanki, talerze, kubki i świeczniki. Naczynia zostały pomalowane, a następnie wypalone w specjalnym piecu. Kolejnym etapem prac stał się proces szkliwienia powstałej ceramiki – wyjaśnia Łukasz Radosław Węda, koordynator projektu. Zaznacza przy tym, że nie trzeba było długo czekać na zagospodarowanie powstałych naczyń. Już wkrótce posłużyły bowiem do zaserwowania przygotowanych przez uczestników szkolenia smacznych potraw!

W ramach zajęć wyjazdowych kursanci gościli w Jadwisinie oraz Pawłowie. W pierwszej z miejscowości, w pracowni Piotra Skiby, zgłębiali tajniki zawodu garncarza. Oglądali też piece służące do wypału naczyń. Ponadto mieli okazję do spróbowania swoich sił na kole elektrycznym.

Podczas wizyty w Pawłowie warsztatowicze zwiedzili wystawę poświęconą historii i tradycji garncarstwa oraz uczestniczyli w prezentacji okolicznościowego filmu. Byli również świadkami wyrobu naczyń na kole przez miejscowego garncarza.

Zwieńczeniem warsztatów stało się spotkanie podsumowujące projekt, podczas którego uczestnikom zostały wręczone zaświadczenia potwierdzające ukończenie kursu.

A już na wiosnę zaplanowano niejako kontynuację zajęć. Zaproszenie adresowane jest do wszystkich zainteresowanych nauką wyrabiania naczyń na kole garncarskim! Chętnych prosimy o kontakt z GOK-iem w Łomazach lub stowarzyszeniem ze Studzianki. Więcej informacji na stronie internetowej: www.studzianka.pl.


Organizatorzy!

 

Pomysłodawcami warsztatów były: Gminny Ośrodek Kultury w Łomazach oraz Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Studzianka. Przedsięwzięcie zostało zorganizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Priorytet VII w ramach Działania 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz aktywnej integracji.

WA