Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Warto podjąć tę walkę

Rozmowa z Aleksandrą Gruszką, dietetykiem z Akademii Zaburzeń Metabolicznych u Dzieci w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Białej Podlaskiej.

Co kryje się pod terminem Akademia Zaburzeń Metabolicznych u Dzieci? Akademia powstała w czerwcu 2021 r. - w czasie, kiedy funkcjonować zaczęła poradnia endokrynologiczna i diabetologiczna dla dzieci.

To nic innego jak program diagnostyki i leczenia zaburzenia odżywiania u dzieci w wieku od kilku miesięcy do 18 roku życia. To głównie otyłość, ale pracujemy też z dziećmi z niedoborem masy ciała.

 

Czas pandemii sprzyjał nasileniu tego rodzaju problemów?

Poradnia – pracują w niej lekarze Magdalena Kędzierska i Katarzyna Wrzołek – jest właśnie odpowiedzią na skutki spowodowane przez pandemię. Można było w tym czasie zaobserwować naprawdę duży wzrost otyłości u dzieci. Potwierdzają to rodzice, którzy przychodzą na wizyty. Dzieci nie miały wtedy prawie żadnej aktywności fizycznej. Otyłości przysłużyło się nauczanie zdalne i związane z tym przesiadywanie przy komputerze, podjadanie słonych i słodkich przekąsek, jedzenie późno wieczorem. To wszystko się skumulowały i skutki są takie, a nie inne.

 

W jaki sposób działa akademia? Jak dzieci trafiają do niej najczęściej?

To cały proces. ...

Monika Lipińska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł