Aktualności
Wciąż żyje w ich sercach

Wciąż żyje w ich sercach

Poziom zawodów był wyrównany, a zwyciężyli gospodarze. 20 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 2 odbył się V Gminny Konkurs Papieski „Polak w Watykanie”.

Nosząca imię św. Jana Pawła II placówka od lat słynie z promowania postaci patrona. Również tym razem organizatorzy postarali się o wysoki poziom turnieju. Pytania ułożyły: s. Klaudia Wesołowska, Ewa Karczmarz i Monika Mierzwińska. A zmierzyły się z nimi w sześciu rundach trzyosobowe ekipy z dziewięciu szkół z terenu gminy Ryki.

Za każde poprawnie rozwiązane pytanie drużyny otrzymywały po kilka punktów. Najwięcej tych punktów uzbierali uczniowie PSP nr 2 w Rykach (24 pkt). Za nimi uplasowali się uczniowie z Leopoldowa, a następnie szkoła w Oszczywilku. Zwycięzcy nie kryli radości. – Cieszymy się tym bardziej, że na krótko przed konkursem posypał nam się skład i potrzebne nam było zastępstwo – mówi Oliwia Lasek z klasy VIb.

Podobnie jak zwycięzcy, ucieszyły się również pozostałe zespoły. Wszystkie grupy bowiem, zostały nagrodzone wycieczką do „Muzeum Domu Rodzinnego św. Jana Pawła II” w Wadowicach. Wyjazd ufundował patron konkursu, proboszcz ryckiej parafii, ks. kan. Stanisław Chodźko. Oprócz wycieczki, trzy najlepsze zespoły otrzymały nagrody rzeczowe ufundowane przez gminę.

Zdaniem ryckiego proboszcza, młodzież warta była tych nagród. – Uczestnicy mieli naprawdę dobrą i solidną wiedzę. Widać też, że mają sympatię w stosunku do św. Jana Pawła II, co stanowi wielki kontrast do ataków, które są w niektórych mediach. Nasza młodzież jest na to odporna. I to cieszy najbardziej – zauważa ks. kan S. Chodźko.

Tomasz Kępka