Region
Źródło: IZU
Źródło: IZU

Wdzięczni Bogu i ludziom

Dzisiejsza wieś kultywuje tradycje, ale i otwiera się na współczesność, bo tego wymaga od niej świat - mówił do zgromadzonych gości wójt Henryk Brodowski podczas dożynkowych uroczystości, które odbyły się w niedzielę, 29 sierpnia, na placu przy Zespole Oświatowym w Nowych Iganiach.

Najważniejszą gminną imprezę zainaugurowała Msza św. dziękczynno- błagalna w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu. Biskup Grzegorz Suchodolski, który przewodniczył Eucharystii, zaznaczył, że zanim wypowiemy słowo „dziękuję” względem samych siebie, utrudzonych rolników, władz gminy i różnych instytucji, które wspierają rolnictwo, najpierw mówimy je wobec Ojca - Tego, od którego wszystko pochodzi. - Pierwszą stacją dziękczynienia za wszelkie dobro i dar staje się Eucharystia. Za trud, plon oraz owoce pracy rąk ludzkich minionego roku Bogu niech będą dzięki - dodał bp Suchodolski.

W trakcie liturgii zostały poświęcone symboliczne wieńce oraz chleb, który później dzielono wśród zgromadzonych mieszkańców i gości. Zanim na dobre rozpoczęło się świętowanie, biskup poświęcił nowe obiekty szkolne powstałe w ZO (świetlicę, stołówkę, szatnię, kuchnię oraz nową salę do nauki), które będą służyć uczniom. Rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Zwyciężyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Nowych Iganiach. Wręczono również stypendia dla najbardziej uzdolnionych dzieci i młodzieży z gminy. Później była już tylko muzyka i dobra zabawa! Oprócz zespołów ludowych – grup śpiewaczych Białki, Ale Babki, Folk Lacki, Moko Bęc, Strzałki, Chodów – na scenie zabrzmiały też piosenki grupy Nowator, Miły Pan, Baby Full oraz Mario Bischin. Spotkaniu towarzyszyły atrakcje dla dzieci i młodzieży – zabawy i konkursy, dmuchany plac zabaw. Dużym powodzeniem cieszyły się również stoiska z tradycyjnymi potrawami przygotowane przez KGW.


MOIM ZDANIEM

Henryk Brodowski, wójt gminy Siedlce

Dożynkowe święto jest okazją do podziękowań, wspólnej zabawy, ale i chwili refleksji. Zmieniają się nasze miasta i wsie, zmienia się także nasza gmina. Nie brakuje codziennych kłopotów i trudności, ale staramy się na co dzień korzystać z wszelkich możliwych źródeł finansowania, aby się rozwijać. Gmina rośnie i pięknieje. To zasługa jej mieszkańców, radnych oraz profesjonalnej kadry administracji samorządowej.

Dzisiejsza wieś już od dawna nie żyje tylko z rolnictwa i nie tylko nim. Dzisiejsza wieś kultywuje tradycje, ale i otwiera się na współczesność, bo tego wymaga od niej świat. Dlatego też nasz gminny plon to nie tylko wieńce ze starannie zbieranych kłosów i ziaren zboża, nie tylko bochen chleba, którym się dzielimy. To także piękna infrastruktura, która nas otacza, nowoczesne budynki, drogi, chodniki. Gmina Siedlce może się takimi pochwalić.

Iwona Zduniak-Urban