Historia
LI
LI

Wdzięczni Bogu za 600 lat

Zwykle to parafie świętują swoje rocznice, dowiedzione dokumentami historycznymi. 27 sierpnia sześć wieków istnienia fetowali mieszkańcy wioski Strusy w parafii Krześlin.

- Jubileusz jest usprawiedliwiony, nasza obecność też. Mamy dobry powód do dziękowania Bogu za 600 lat - przyznał podczas uroczystości ks. prałat Bernard Błoński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego. Gospodarze obchodów - Anna i Dariusz Gałeccy rozpoczęli spotkanie od powitania wszystkich uczestników jubileuszu, w tym gości. Najliczniejsze grono stanowili mieszkańcy wsi oraz ci, którzy z dziada pradziada są ze Strusami związani, przyznają się do swoich korzeni, są z nich dumni - jak Roman Strus, autor portalu „Strusowie ze Strus. 600 lat historii” oraz albumu „Strusy. Rys historyczny”, który tego dnia mógł otrzymać każdy uczestnik uroczystości.

A. i D. Gałeccy odwołali się do słów prof. Wojciecha Roszkowskiego: „Podstawą kultury jest pamięć. Dotyczy ona nie tylko wydarzeń kształtujących los wspólnoty, ale i także zwyczajów, symboli i legend”. Przyznali też, że już podczas trwających kilka miesięcy przygotowań osiągnięty został przypisany do jubileuszu cel, jakim jest integracja mieszkańców wsi i wyzwolił dużo pozytywnej energii. Każdy, kto gościł w niedzielne popołudnie w Strusach, miał okazję ten klimat poczuć. Tym bardziej, że na przekór prognozom pogoda dopisała; „Pan Bóg nad nami. Dał pogodę” – powiedziała jedna z mieszkanek Strus.

 

Rycerze osadnicy

Historii poświęcony był pierwszy punkt jubileuszowego programu. O osadnictwie na dawnej ziemi drohickiej, do jakiej należały Strusy, opowiedział znawca dziejów Podlasia dr Tomasz Jaszczołt z Instytutu Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk. Zaznaczył, że zniszczenie pierwszego osadnictwa było skutkiem walk o wpływy na terenach stanowiących pogranicze mazowiecko-litewsko-ruskie. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł