Wdzięczni za dar 600 lat wspólnoty
Ciesząc się z 600 lat historii parafii, patrzcie w przyszłość i zastanawiajcie się wraz z księdzem proboszczem, co winniście uczynić, aby wasza wspólnota parafialna była we współczesnym świecie czytelnym znakiem obecności Chrystusa, który wszystko czyni dobrze i dokonuje dzieła naszego zbawienia - mówił bp K. Gurda. Jubileuszową Eucharystię koncelebrowali proboszczowie parafii: obecny - ks. kan. Ireneusz Głowacki, i emerytowany - ks. prałat Adam Turemka.
W uroczystości udział wzięli przedstawiciele parlamentu, samorządu powiatu garwolińskiego, gmin Miastków Kościelny i Górzno, strażacy z pocztami sztandarowymi, szkolna orkiestra dęta, grupy modlitewne, stowarzyszenia, bractwo „Strażnicy Kościoła”, liczne grono wiernych.
Dziękujemy Bogu za dobro
W homilii bp K. Gurda podkreślał, że działanie Boga wobec świata i stworzenia zawsze jest dobre, a człowiek wierzący potrafi je dostrzec, przypisać je Stwórcy i za nie Mu podziękować. – Dzisiaj jesteśmy w waszej parafii, aby dostrzec działanie Jezusa, dobro, które czynił i czyni w historii waszej wspólnoty parafialnej. A przestrzeń czasu, w jakim Jezus znajduje się w waszej miastkowskiej ziemi, jest długi, bo sięga 600 lat – mówił.
– Dzisiaj, świętując jubileusz parafii, pragniemy Panu Bogu podziękować za to, że Jego Syn – Jezus Chrystus dotarł przed 600 laty ze swoją Ewangelią do waszych przodków. On ukazał im nowy sposób życia na ziemi i wskazał niebo jako cel ziemskiego pielgrzymowania. On nie pozostawił ich samych, ale towarzyszył ze swoim słowem i swoją pomocą udzielaną w sakramentach świętych w kolejnych pokoleniach. Dziękujemy Mu za dobro, które dla waszych przodków z pokolenia na pokolenie uczynił – akcentował biskup.
Miejsce zbawczego działania Boga
Pasterz diecezji zaznaczył, że kiedy powstała miastkowska parafia, ci, którzy w Jezusa uwierzyli, którzy na Jego działanie się otworzyli, otrzymali Jego pomoc i łaskę, osiągnęli zbawienie i cel swojego życia – niebo. – Dzisiaj pragniemy za tych, którzy z waszej wspólnoty parafialnej są w niebie, za ich zbawienie dokonane przez Jezusa Jemu wyrazić wdzięczność, bo tak postrzegamy sens istnienia waszej parafii. Od 600 lat jest ona miejscem zbawczego działania Boga. Pragniemy podziękować za tych, którzy są w czyśćcu i oczekują wejścia do nieba – za nich się modlimy, pragniemy podziękować za nas, którzy pielgrzymujemy drogą wiary razem z Jezusem do nieba. Parafia jest miejscem, w którym Jezus dokonuje naszego zbawienia. Taki jest sens istnienia parafii i Kościoła – nauczał bp K. Gurda. Podziękował wszystkim, którzy na przestrzeni lat tworzyli wspólnotę parafialną, dbali o jej dobro i rozwój.
Potrzebne zaangażowanie
– Gdy świętujemy ten jubileusz i gdy patrzymy w przyszłość waszej wspólnoty parafialnej, pomyślmy o tym, czy nie potrzeba jeszcze innych wspólnot, bractw. Myślę, że zaangażowanie świeckich w życie parafialne jest dzisiaj bardzo potrzebne. Każda parafia jest środowiskiem, w którym kształtują się nowe pokolenia mieszkańców miejscowości ją tworzących. We wspólnocie uczą się oni kochać Pana Boga, swoich bliskich i ojczyznę – mówił biskup i dodał, że miastkowska parafia może przywołać wiele osób, które swoim życiem dowiodły swojej miłości do Boga, do drugiego człowieka i do ojczyzny. Przywołał postaci wywodzące się z ziemi miastkowskiej i z nią związane: malarza Leona Wyczółkowskiego i Bogusława Niedzińskiego, bliskiego współpracownika marszałka Józefa Pilsudskiego. – Wspólnota parafialna jest nośnikiem wartości, jak miłość do Boga i do ojczyzny. Przekazuje je kolejnym pokoleniom. Parafia jest wielką duchową wartością dla wszystkich, którzy ją stanowią, jej życie koncentruje się wokół Chrystusa obecnego w tajemnicy Eucharystii. Kościół i parafia to miejsce spotkania człowieka z Bogiem, poznania Go, nawiązania z Nim stałych więzów i pokochania Go – puentował biskup Kazimierz.
Po nabożeństwie wójt Jerzy Jaroń z małżonką podziękował bp. K. Gurdzie w imieniu rodziny parafialnej i mieszkańców gminy za udział w doniosłych dla wspólnoty uroczystościach. Okolicznościowe grawertony z życzeniami na ręce proboszcza ks. kan. I. Głowackiego skierowali senator Marcin Górski, poseł Grzegorz Woźniak, starosta Iwona Kurowska wraz z przewodniczącym rady powiatu Norbertem Wilbikiem i radnym Marcinem Jaroniem, wójt gminy Górzno Waldemar Sabak.
Na zakończenie jubileuszowych uroczystości pasterz diecezji siedleckiej poświęcił krzyż jubileuszowy ustawiony na placu przy kościele.
WALDEMAR JAROŃ
Źródła historyczne podają, że w 1424 r. biskup poznański Andrzej Łaskarz z Gosławic erygował parafię pod wezwaniem Nawiedzenia i Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i św. Leonarda wydzieloną z parafii Latowicz. Do nowej parafii należały wsie: Miastków Kościelny, Miastków Stary, Oziemkówka, Brzegi, Huta Miastkowska, Glinki, Kruszówka, Zabruzdy, Rudnik, Zgórze i Wola Miastkowska. Akt erekcyjny nie przetrwał do naszych czasów, spłonął w pożarze w 1657 r. w czasie szwedzkiego potopu. Pierwszy kościół został zbudowany dzięki pomocy ówczesnego właściciela Miastkowa Stanisława Miastkowskiego w połowie XV w. Po nim były kolejne, aż do obecnego, który pochodzi z 1904 r.