Wdzięczni za dar wspólnoty
Do tego wielkiego wydarzenia parafianie przygotowywali się duchowo, uczestnicząc w misjach świętych. Te szczególne dla góreckiej parafii rekolekcje przeprowadził ks. kan. Marek Matusik.
Oprócz parafian i mieszkańców powiatu łosickiego na uroczystość przybyło wielu gości, m.in. kilkudziesięciu kapłanów. Nie zabrakło księży związanych w przeszłości z parafią, księży z dekanatu łosickiego z dziekanem ks. kan. Sławomirem Kapitanem, księży z dekanatu sarnackiego z dziekanem ks. prałatem Andrzejem Jakubowiczem. Obecni byli również: senator RP Waldemar Kraska, dyrektor departamentu funduszy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Katarzyna Klimiuk, dyrektor delegatury Urzędu Marszałkowskiego w Siedlcach Andrzej Napiórkowski, wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, przedstawiciele powiatowego i lokalnego samorządu, wierni z wielu okolicznych parafii.
Dostojnych gości powitał proboszcz góreckiej parafii ks. kan. Krzysztof Uścimski. – Dziś wspominamy wszystko, co wydarzyło się tu przez minione 500 lat. Dziękujemy za dar naszej wspólnoty, wiarę ojców – podkreślił.
Wytrwali w wierze i cierpliwości
Obchody jubileuszu zaingerowało poświęcenie pamiątkowej tablicy, która została umieszczona przy wejściu do świątyni. Poświęcił tablicę, a następnie przewodniczył Mszy św. bp K. Gurda.
Wierni z uwagą wysłuchali homilii wygłoszonej przez bp. A.P. Dydycza. Nawiązał w niej do jubileuszu wspólnoty i jej patrona – św. Wojciecha. – Dzisiejsza liturgia pozwala głębiej spojrzeć na dzieje parafii, dzieło jej członków, dając okazję do głębszego wniknięcia w historię, jaką Pan Bóg prowadzi z każdym z nas – zaznaczył. Podkreślił także, że na 500-letnią historię budowy kościoła pw. św. Wojciecha składają się wysiłki wiernych i duszpasterzy w utrzymaniu własnej tożsamości chrzcielnej.
Na zakończenie Eucharystii bp K. Gurda podziękował kapłanom pracującym w parafii i parafianom za to, że w różnych trudnych sytuacjach trwali w cierpliwości, oraz udzielił błogosławieństwa wiernym. Odśpiewano hymn „Te Deum”.
Wokół historii
Po Eucharystii w uroczystym orszaku księża i zaproszeni goście – z udziałem Konnej Straży Ochrony Przyrody i Tradycji oraz Bractwa Kurkowego – przemaszerowali na plac przy kościele, gdzie odbył się festyn rodzinny. Czas umilały Orkiestra Dęta OSP z Łomaz, Kapela Podlaska oraz inne zespoły artystyczne.
Podczas tej części uroczystości zebrani mieli okazję wysłuchać odczytu mec. Bogusława Niemirki, który opowiedział o historii parafii oraz zaprezentował książkę swego autorstwa pt.: „Historia parafii rzymskokatolickiej pod wezwaniem św. Wojciecha i Męczennika w Górkach”.
Ks. kan. K. Uścimski otrzymał tego dnia „Medal za ochronę zabytków” przyznany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Tadeusz Nieścioruk