Diecezja
Źródło: ARCH. PAR
Źródło: ARCH. PAR

Weekend z błogosławioną

W piątek, 16 listopada, dwa dni przed liturgicznym wspomnieniem bł. Karoliny Kózkówny, w diecezji siedleckiej rozpoczęła się peregrynacja relikwii tej niespełna 16-letniej męczennicy, która, broniąc się przed gwałtem, zginęła w 1914 r. z rąk rosyjskiego żołnierza.

Wędrówkę szczątków bł. Karoliny koordynuje Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej. W ubiegły weekend przy relikwiach błogosławionej modlili się wierni ze Zbuczyna, Radzynia Podlaskiego oraz Górzna. Do spotkania przygotowują się już m.in. parafie z dekanatów: włodawskiego, wisznickiego, komarowskiego.

Patronka pięknej miłości

– Nasza parafia włączyła się w zainicjowaną przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży ideę pielgrzymowania relikwii bł. K. Kózkówny, które tak naprawdę rozpoczęło się od tegorocznego „Jerycha Młodych”. Męczennica spod Tarnowa była najważniejszym gościem spotkania w Pratulinie, bowiem młodzi mieli nie tylko okazję pomodlić się przed doczesnymi szczątkami błogosławionej, ale też wysłuchać katechez o czystości – mówi ks. dziekan Stanisław Chodźko, proboszcz parafii św. Stanisława BM i Aniołów Stróżów w Zbuczynie, dodając, że przyjęcie relikwii poprzedziło formacyjne przygotowanie wiernych. O młodzież zadbali natomiast katecheci i członkowie KSM, którzy podczas specjalnych spotkań przybliżyli postać błogosławionej.

Dwudniowe uroczystości pn. Dekanalny Dzień Skupienia Młodych zainaugurowała Msza św., podczas której wprowadzono relikwie bł. K. Kózkówny. Kontynuacją był koncert Marii Bober pt. „Piękny jest Bóg”. W recitalu artystka ukazuje przesłanie płynące z życia Karoliny: każdy powinien dążyć do świętości i może być świętym.

W sobotę, 17 listopada, nastąpiło zawiązanie wspólnoty. Następnie diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. dr Wojciech Hackiewicz wygłosił konferencję pt. „Błogosławiona Karolina jako patronka pięknej miłości i czystości”. Po wykładzie odbyło się czuwanie modlitewne z adoracją Najświętszego Sakramentu i możliwością skorzystania z sakramentu pokuty.

Peregrynację w Zbuczynie zakończyła Msza św., której przewodniczył ks. Łukasz Celiński.

– W uroczystościach wzięło udział kilkuset parafian – podsumowuje ks. S. Chodźko. Jako pasterz zbuczyńskiej wspólnoty wierzy, że spotkanie z bł. Karoliną, jej myślą, sprawi, iż młodzież inaczej spojrzy na swoje życie, zastanowi się nad nim. – To konieczne, bo przekroczone zostało pewne tabu: erotyka obecna jest wszędzie, a dziewictwo traktowane jest jako relikt przeszłości. Obserwując podczas tych dwóch dni młodzież naszej parafii, mam wrażenie, że bł. Karolina, pokazując, iż pełnia szczęścia, sensu i życia jest w Bogu, dała młodym do myślenia – puentuje ks. dziekan.

Świętość dla każdego

W piątek, 16 listopada, bł. Karolina zawitała też do Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim. W czuwaniu przy relikwiach błogosławionej wzięło udział prawie 400 młodych z dziewięciu parafii dekanatu radzyńskiego. Witając zebranych, kustosz sanktuarium ks. kan. Roman Wiszniewski zaapelował, by spotkanie powierzyć Matce Najświętszej. – Niech będzie ono owocne w postaci świadectwa, które będziemy składać codziennym życiem – powiedział kapłan.

Postać K. Kózkówny przybliżył młodym ks. W. Hackiewicz. – Ta 16-letnia dziewczyna była podobna do was. W życiu kierowała się wyznawanymi wartościami i odważnie ich broniła – mówił diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Tacy święci pociągają nas i zawstydzają. Zawstydzają, gdy popatrzymy na swoje życie, ale także pociągają, czego dowodem jest Ruch Czystych Serc, którego patronką jest bł. K. Kózkówna – dodał.

Pierwszą część czuwania poprowadziła grupa ewangelizacyjna „Nie śpijcie! Nie!” z Łosic pod kierunkiem ks. Sławomira Arseniuka. Młodzi wokaliści przygotowywali zebranych do Mszy św., śpiewając Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Podczas kazania ks. S. Arseniuk, odwołując się do przykładu męczennicy spod Tarnowa, zwrócił uwagę na wartość wiary w życiu każdego człowieka. – Czy bł. K. Kózkówna była bohaterką? Nie! Była chrześcijanką, zachowała się tak, jak powinna zachować się osoba wierząca. W jej życiu wypełniły się słowa z odczytanej dziś Ewangelii: „Nie bójcie się tych, co mogą zabić ciało, ale ducha zabić nie mogą”. Gdy bł. K. Kózkówna miała do wyboru życie ziemskie i doczesne, bez wahania wybrała wieczne. Tymczasem dziś człowiek bardziej przejęty jest chwilą swego doczesnego życia niż wiecznością. Nie dajcie sobie wmówić, że świętość nie jest dla was – apelował ks. Sławomir.

Błogosławiony czas

W niedzielę, 18 listopada, przy relikwiach bł. Karoliny modlili się parafianie z kościoła św. Jana Chrzciciela z Górzna. Po każdej Mszy św. wierni mieli okazję, by ucałować relikwiarz.

Po wieczornej Eucharystii cała wspólnota parafialna przeżywała Drogę Krzyżową z bł. Karoliną. Rozważając konkretne momenty z męki Jezusa, odczytano również fragmenty z opisu męczeńskiej śmierci Karoliny. – Był to błogosławiony czas nie tylko dla ludzi młodych, ale również całej parafii – zapewnia ks. Radosłwa Piotrowski. – Niech przykład bł. K. Kózkówny prowadzi nas do osiągnięcia świętości – dodaje.


MOIM ZDANIEM

Ks. Zbigniew Szostak – kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie

Bł. Karolina na pewno uczy wytrwałości w czynieniu dobra, wierności Bożym przykazaniom i wierności Ewangelii. Tymczasem wierność i wytrwałość są dzisiaj rzadko spotykane. Można nawet stwierdzić, że wręcz niemodne. Jednak w tak pluralistycznym świecie wartości, jak nasz, przedstawiającym często zło jako dobro, wierność Bogu i życie zgodnie z przykazaniami jest trudne. Dlatego bł. K. Kózkówna stanowi doskonały przykład tego, że młody człowiek jest w stanie iść drogą ewangelicznych błogosławieństw, stając się solą ziemi i światłem świata. Do tego przecież nawoływał Chrystus w Kazaniu na Górze.

Fot. karolina: Podczas uroczystości wystąpiła Maria Bober. W recitalu artystka ukazała przesłanie płynące z życia Karoliny: każdy powinien dążyć do świętości i może być świętym.

MD