Kościół
Źródło: GU
Źródło: GU

Wiara pod skrzydłami orła

Parafie garnizonowe są niezwykłymi wspólnotami. Nie tylko ze względu na obecny w czasie uroczystych Mszy św. i innych obchodów wojskowy ceremoniał, ale przede wszystkim przez nieustannie głoszoną tu ideę patriotyzmu i miłości do ojczyzny.

W duszpasterstwie wojskowym istnieją parafie dwojakiego rodzaju – cywilno-wojskowe i wojskowe. Pierwsze z wymienionych są wspólnotami personalno-terytorialnymi, podobnymi w swej strukturze do tych diecezjalnych, bo mają przypisane jakieś określone terytorium do posługi. Proboszcz takiej parafii podlega dwóm biskupom – ordynariuszowi miejsca i polowemu. Tego typu wspólnot nie ma w Polsce dużo, w przeciwieństwie do parafii typowo wojskowych, personalnych. Do tych parafii z kolei należą żołnierze pełniący czynną służbę wojskową i ich rodziny, kombatanci, weterani i emeryci wojskowi oraz pracownicy cywilni wojska. Wierni ci nie są związani z żadnym terytorium, tylko z garnizonem, który obejmuje obszar, na którym oni obecnie mieszkają i pracują.

Na terenie diecezji siedleckiej działają trzy parafie wojskowe – w Dęblinie, Białej Podlaskiej oraz w Siedlcach. Kapelani posługujący w tych wspólnotach poprzez swoją działalność nieustannie starają się budzić żywe uczucia patriotyczne wśród swoich wiernych oraz licznych sympatyków, którzy, jak zauważają duszpasterze, chętnie odwiedzają mury garnizonowych świątyń. ...

GU

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł