Wiara – zwycięstwem
– Męczeństwo unitów ma w sobie coś ze zwycięstwa i udziału w chwale. Tam, gdzie jest krzyż wierzących w Chrystusa, tam pojawia się również blask zmartwychwstania – mówił w homilii pasterz Kościoła siedleckiego.
Przeżywać wiarę w sobie
Podkreślając, że Męczennicy Podlascy stawali w obronie wiary, Kościoła i tożsamości narodowej – w kontekście rusyfikacji i zaborów – bp Z. Kiernikowski nawiązał do naszej wiary. – Rozważając dzisiaj dzieje naszych przodków, odkrywamy, że „wszystko, co z Boga zrodzone, zwycięża świat. Tym zwycięstwem jest nasza wiara”. Patrząc na unitów, pytamy o naszą wiarę: czy ona dzisiaj zwycięża? – pytał ksiądz biskup. – Po tym poznajemy, że jesteśmy prawdziwie ludźmi, jeśli mamy odniesienie do Boga i zachowujemy Jego przykazania. Dlatego tak ważne jest dzisiaj szukanie relacji do Jezusa Chrystusa przez wewnętrzne przylgnięcie do Jego Ewangelii i krzyża, właściwe kultywowanie tradycji i uznawanie, że On jest Mesjaszem, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym Panem. Zachęcam wszystkich do włączenia się w prace naszego synodu i program duszpasterski „Chrzest w życiu i misji Kościoła”. Konieczne jest dzisiaj kształtowanie dojrzałej wiary. To muszą czynić wszyscy: młodzieniec, rolnik i nauczyciel. Każdy z nas musi wiarę przeżywać w sobie przez uczciwość, bycie w prawdzie i bezinteresowności z gotowością do dawania świadectwa. Męczennicy z Drelowa i innych miejscowości potrafili zachować wiarę, bronić jej i według niej żyć. Życzę, byście trzymali się Jezusa Chrystusa i chcieli do Niego się zwracać, patrząc na przykład Męczenników Podlaskich – nauczał ksiądz biskup.
Na zakończenie Eucharystii bp Z. Kiernikowski podniósł do godności kanonika honorowego Kapituły Kolegiackiej Janowskiej ks. Wiesława Mańczynę – proboszcza parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Drelowie.
Inscenizacja w szkole
Dalsze uroczystości odbyły się w sali widowiskowej miejscowego Gminnego Centrum Kultury. Uczniowie z Gimnazjum nr 1 pod kierunkiem Ewy Strok, przygotowali sztukę teatralną pt. „Krakowskie śluby”. Scenografię opracowała Magdalena Witkowska. Motywem przewodnim inscenizacji były dramatyczne losy unitów prześladowanych na ziemi podlaskiej w II poł. XIX w. Na spektakl przybyło wielu mieszkańców. Wśród znamienitych gości byli m.in. ks. prałat Bernard Błoński – prezes stowarzyszenia „Martyrium”, ks. prałat Roman Wiszniewski, ks. kan. Henryk Prządka, ks. kan. Wiesław Mańczyna, a także przedstawiciele władz z posłem Franciszkiem Stefaniukiem i wójtem Piotrem Kazimierskim na czele. Podczas spotkania zaprezentowały się również szkoły, którym patronują unici – Szkoła Podstawowa w Hrudzie, Publiczne Gimnazjum nr 1 w Drelowie, Publiczne Gimnazjum w Olszance, Gimnazjum w Łomazach, Zespół Szkół w Wohyniu i Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Międzyrzecu Podlaskim. Uroczystościom towarzyszyła wystawa malarska Małgorzaty Ewy Czernik.
ks. Mateusz Czubak