Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Widzi im się galeria

- Do tej pory nie było w mieście miejsca, w którym sztuka współczesna mogła się swobodnie wypowiedzieć - mówi Iwona Miłobędzka, prezes stowarzyszenia „Widzimisie” i zapowiada otwarcie galerii.

Pomysłodawcy, czyli grupa „Widzimisie”, to młodzi, aktywni artyści z dorobkiem twórczym. – Zależy nam na ożywianiu przestrzeni publicznej za pomocą działań artystycznych, edukacyjnych, promocji kultury, wzroście dostępności do sztuki współczesnej, jak też podejmowaniu działań na rzecz zwiększenia atrakcyjności wizerunku Siedlec i regionu – wylicza I. Miłobędzka. Do stowarzyszenia należą także: Piotr Tołwiński, Maciej Tołwiński, Aleksandra Rykała, Paweł Borkowski oraz Marcin Sutryk. A jego honorowym członkiem jest Tomasz Nowak.

– Potrzeba utworzenia takiej galerii funkcjonowała w nas od lat. W końcu nadszedł moment, kiedy zebrały się odpowiednie osoby i stało się to realne – wyjaśnia prezes stowarzyszenia. Grupa „Widzimisie” już wcześniej manifestowała brak miejsca, w którym mogłaby się zaprezentować. W ramach majowej Nocy Muzeów jej członkowie zorganizowali wystawę prac na dworcu autobusowym.

Zapoznać ze sztuką

Otwarcie galerii sztuki współczesnej odbędzie się 7 września, o 18.00, przy ul. 3 Maja 44/2, w siedzibie stowarzyszenia. – Jest to miejsce szczególne, które doskonale wpisuje się w działalność artystyczną. Kiedyś pełniło rolę cerkwi, pracowni artystycznej, a nawet było miejscem rekonwalescencji żołnierzy niemieckich w czasie II wojny światowej – wyjaśnia prezes „Widzimisie”. Podczas pierwszego wernisażu swoje prace przedstawią członkowie stowarzyszenia. – Działalność galerii zaczniemy od wspólnej prezentacji. Chcemy przedstawić siebie i swój punkt widzenia – wyjaśnia I. Miłobędzka. Podczas kolejnych wystaw pojawią się prace innych współczesnych artystów. – Mamy zamiar zainteresować, zaskoczyć i zapoznać widza z tendencjami, które funkcjonują we współczesnej sztuce europejskiej – zapowiada prezes.

Wernisaże odbywać się będą w każdą pierwszą środę miesiąca, o 18.00. Ponadto członkowie stowarzyszenia planują: biennale malarstwa, plenery, wyjazdy na wystawy i wernisaże.

Dla chętnych warsztaty

Oprócz działalności wystawienniczej w galerii odbywać się będą warsztaty z różnych dziedzin sztuki: malarstwa, rysunku, rzeźby, fotografii czy grafiki. Kierowane są one do każdej grupy wiekowej. – Stwierdziliśmy, że nie ma profesjonalnych warsztatów twórczych dla małych dzieci. Ja prowadzę takie zajęcia już od paru lat i widzę, jakie są problemy lokalowe czy z bardziej profesjonalnymi materiałami. Dlatego na pewno przyda nam się porządna przestrzeń. Myślę, że to będą bardzo interesujące zajęcia – zapowiada prezes grupy „Widzimisie”.    

Zajęcia od czterolatków po uczniów gimnazjum poprowadzi I. Miłobędzka, dla uczniów liceum i technikum – Paweł Borkowski, a dla studentów i pozostałych chętnych dorosłych – Iza Staręga. Dodatkowo ruszyć mają także warsztaty tematyczne: rysunek techniczny, grafika komputerowa (prowadzący Maciej Tołwiński) oraz fotografa (Piotr Tołwiński). 

Kinga Ochnio