Kościół
Źródło: SOLIDARNOSC.ORG
Źródło: SOLIDARNOSC.ORG

Więcej niż wolny dzień

„W niedzielę nie kupuję” - pod takim hasłem Akcja Katolicka w całej Polsce rozpoczęła kampanię na rzecz świętowania niedzieli, przypominając m.in. słowa bł. Jana Pawła II, że to „praca jest dla człowieka, a nie człowiek dla pracy”. Argumentują również, że komercjalizacja, a przede wszystkim zachłyśnięcie się nowym sposobem życia po transformacji ustrojowej, wypaczają wartość niedzieli i uderzają w rodzinę.

W Polsce przyjęło się, że niedzielę ustawiamy tuż obok soboty na końcu tygodnia. W ten sposób tworzą one upragniony weekend. Wadą tego zabiegu jest zespolenie dwóch dni, które właściwie nie różnią się już niczym. Tymczasem niedziela powinna być czymś więcej niż tylko dniem wolnym od pracy. Tradycja chrześcijańska nakazuje, by ten dzień poświęcić Bogu i rodzinie, podkreślając w ten sposób wyjątkowe znaczenie tego czasu. Polacy, którzy w większości deklarują się jako katolicy, zapytani o to, co należy robić w niedzielę, bez wahania odpowiadają, że dzień święty należy święcić, tzn. iść do kościoła, spędzić czas z najbliższymi itd. Jednak dla wielu są to puste słowa. Bo jak inaczej wytłumaczyć fakt, że wielu z nas prosto z Mszy św. idzie na zakupy do pobliskiego supermarketu czy galerii handlowej?

Komercjalizacja wypacza wartości

Niedziela coraz częściej zaczyna przypominać dzień powszedni. Odłożone na później zajęcia bardzo często są wykonywane właśnie wtedy. Niedzielę traktujemy jako dzień wolny od pracy, ale zapominamy o tym, co Boskie. Dlaczego? – Polacy w głębi duszy rozumieją wartość niedzieli, ale komercjalizacja, a przede wszystkim zachłyśnięcie się nowym sposobem życia po transformacji ustrojowej, wypaczają rozumienie tego dnia. Dlatego, mając na uwadze dobro przyszłych pokoleń, musimy to zmienić. To bardzo ważne i pilne zadanie dla Kościoła. ...

MD

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł