Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Więcej niż wspólne śpiewanie

Schola z Parafii Miłosierdzia Bożego zdobyła I miejsce oraz Grand Prix Festiwalu Piosenki Maryjnej w Leśnej Podlaskiej. Ale, jak podkreśla s. Gabriela Hasiura, opiekunka młodzieży, uczestnictwo w konkursach i zdobywanie nagród nie jest najważniejsze.

W drugiej części maja odbył się XIV Festiwal Piosenki Maryjnej. Siedlecka schola uczestniczyła w nim już po raz 3., i kolejny raz została doceniona. – dwójka młodych ludzi, Natalia i Daniel zdobyli Nagrodę Grand Prix, natomiast młodzież, jako zespół „Zaufaj Panu” zdobyła 1. miejsce, zaś dzieci („ Promyki Miłosierdzia”) zdobyły wyróżnienie.

Schola, pod opieką siostry Gabrieli Hasiury działa od 2000 r. Zarówno grupa młodsza („Promyki Miłosierdzia”), jak też grupa starszej młodzieży („Zaufaj Panu”) skupia po około 30 osób. – Nasz ks. proboszcz Kazimierz Niemirka, zawsze nas wspiera, promuje i po ojcowsku troszczy się o młodzież z naszej parafii – zaznacza opiekunka scholi.

To bardzo ważne, że młodzież może liczyć na takie wsparcie, a poza nauką śpiewu, czy gry na instrumentach, uczy się w scholi często rzeczy o wiele ważniejszych. – Zawsze  zachęcam naszą młodzież do spowiedzi, żeby nigdy nie było takiej sytuacji, że są w stanie grzechu ciężkiego, kiedy śpiewają, animują Mszę św. Nie byłoby dobrze, gdyby członek scholi w czasie Mszy nie był w stanie łaski uświęcającej. Ja im to zawsze tłumaczę, że tak samo jak się ładnie ubieracie, tak samo musi być też ładna wasza dusza – podkreśla siostra.

Dzięki przynależności do scholi młodzież uczy się już od najmłodszych lat uczestnictwa w liturgii, bierze czynny udział w życiu parafii. Są też inne zalety przynależności do takiej grupy. Dzieci, zarówno te starsze, jak i młodsze potrzebują towarzystwa swoich rówieśników i znajdują je właśnie przy parafii. Poza zajęciami, które rozwijają dzieci pod względem muzykalności, opiekunowie wielki nacisk kładą na rozwój duchowy i społeczny młodych chórzystów. W czasie przerw w próbach, jak też przy okazji innych spotkań zawsze jest czas na katechezę lub rozmowę o frapujących młodzież problemach związanych z religią, wiarą. Znalazło to również odzwierciedlenie w ich życiu poza parafią. –  Grupa chórzystów ze starszej grupy założyła forum, na którym się wypowiadają i kontaktują, tam poruszają sprawy wiary – mówi s. Gabriela.

Dzięki muzyce, spotkaniom w parafii, członkowie scholi uczą się bycia z Panem Bogiem na co dzień, głębszego przeżywania wiary, liturgii. Uczą się pracy nad sobą, zawierają przyjaźnie, otwierają się na drugiego człowieka. To wszystko procentuje w ich życiu codziennym, młodzi ludzie bardzo często zaczynają również działać aktywnie w różnych organizacjach, takich jak harcerstwo.

Magdalena Szewczuk