Wieczór z poezją
Wieczór zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. Jacek Szostakiewicz, proboszcz tamtejszej parafii. Po Eucharystii laureaci konkursu zaprezentowali swoje utwory. Wiersze recytowali: Monika Wołoch z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach, Natalia Świerczewska z Gimnazjum Publicznego w Strzale oraz Adam Bajek, uczeń LO im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, Adam Świerczewski i Anna Topoczewska z I LO w Siedlcach oraz Agnieszka Zdanowska z PG z Domanic.
Utwory czytali także Barbara Maksymiuk z Centrum Kultury i Sztuki, Aneta Kniżewska – opiekun literacki uczniów z I LO w Siedlcach oraz prowadzący to spotkanie Krzysztof Tomaszewski.
Utwory wykonywano z ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym i wyczuciem tekstu. Szczególnie w pamięci zapadł wiersz A. Bajka
Podczas wieczoru wystąpił Chór Miasta Siedlce pod batutą Mariusza Orzełowskiego. Świetna akustyka kościoła spowodowała doskonałe brzmienie wykonywanych pieśni. Chór został nagrodzony gromkimi brawami i owacją na stojąco.
Kolejnym punktem było przyznanie laureatom nagród. Wręczali je: wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki, dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski i Barbara Maksymiuk przewodnicząca jury.
Młodzi laureaci przybyli do Siedlec z wielu miejscowości diecezji siedleckiej. Najwięcej uczestników konkursu przyjechało z Kisielska.
2 grudnia w kościele pw. Męczenników Podlaskich odbyła się promocja książki pt. „okaleczone przez czas…zapomniane przez ludzi”. Zawiera ona utwory, które wpłynęły na konkurs. Publikację przygotowali Barbara Maksymiuk i Krzysztof Tomaszewski z SGL „Witraż”. Wydawcą jest Siedlecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.
„Na półkę domowej biblioteczki, z przyjemnością postawie i te książkę, która nie tylko polecam czytelnikom, ale która ośmielam się powierzyć rodzinom – tym z Siedlec, ale i Mazowsza oraz Podlasia. Powierzyć, ponieważ obok wspólnoty wierzących, zawiera wzruszające teksty literackie – poetyckie, ale i prozatorskie. To „małe i bardzo osobiste modlitwy”, to wspomnienia i refleksje, dla których powstania źródłem stały się kapliczki i krzyże” – pisze we wstępie do publikacji dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski.
Włodzimierz Korolczuk