Kultura
Źródło: Krzysztof Kożuchowski
Źródło: Krzysztof Kożuchowski

Wieczór z poezją

W piątek, 2 grudnia w kościele pw. Męczenników Podlaskich podsumowano konkurs „okaleczone przez czas...zapomniane przez ludzi”.

Wieczór zainaugurowała Msza św., której przewodniczył ks. Jacek Szostakiewicz, proboszcz tamtejszej parafii. Po Eucharystii laureaci konkursu zaprezentowali swoje utwory. Wiersze recytowali: Monika Wołoch z I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Prusa w Siedlcach, Natalia Świerczewska z Gimnazjum Publicznego w Strzale oraz Adam Bajek, uczeń LO im. Św. Królowej Jadwigi w Siedlcach, Adam Świerczewski i Anna Topoczewska z I LO w Siedlcach oraz Agnieszka Zdanowska z PG z Domanic.

Utwory czytali także Barbara Maksymiuk z Centrum Kultury i Sztuki, Aneta Kniżewska – opiekun literacki uczniów z I LO w Siedlcach oraz prowadzący to spotkanie Krzysztof Tomaszewski.

Utwory wykonywano z ogromnym zaangażowaniem emocjonalnym i wyczuciem tekstu. Szczególnie w pamięci zapadł wiersz A. Bajka

Podczas wieczoru wystąpił Chór Miasta Siedlce pod batutą Mariusza Orzełowskiego. Świetna akustyka kościoła spowodowała doskonałe brzmienie wykonywanych pieśni. Chór został nagrodzony gromkimi brawami i owacją na stojąco.

Kolejnym punktem było przyznanie laureatom nagród. Wręczali je: wiceprezydent Siedlec Jarosław Głowacki, dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski i Barbara Maksymiuk przewodnicząca jury.

Młodzi laureaci przybyli do Siedlec z wielu miejscowości diecezji siedleckiej. Najwięcej uczestników konkursu przyjechało z Kisielska.


2 grudnia w kościele pw. Męczenników Podlaskich odbyła się promocja książki pt. „okaleczone przez czas…zapomniane przez ludzi”. Zawiera ona utwory, które wpłynęły na konkurs. Publikację przygotowali Barbara Maksymiuk i Krzysztof Tomaszewski z SGL „Witraż”. Wydawcą jest Siedlecka Spółdzielnia Mieszkaniowa.

„Na półkę domowej biblioteczki, z przyjemnością postawie i te książkę, która nie tylko polecam czytelnikom, ale która ośmielam się powierzyć rodzinom – tym z Siedlec, ale i Mazowsza oraz Podlasia. Powierzyć, ponieważ obok wspólnoty wierzących, zawiera wzruszające teksty literackie  – poetyckie, ale i prozatorskie. To „małe i bardzo osobiste modlitwy”, to wspomnienia i refleksje, dla których powstania źródłem stały się kapliczki i krzyże” – pisze we wstępie do publikacji dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski.

Włodzimierz Korolczuk