Rozmowy
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Wiedzę o raku zawijamy w papierki niewiedzy

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi. Ze statystyk wynika, że jest on najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Jakie żniwo zbiera?

To prawda. Według danych statystycznych nowotwór złośliwy piersi (brest cancer) jest najczęstszym nowotworem złośliwym Polek. Odpowiada za 22% zachorowań na nowotwory ogółem i 14,5% zgonów wśród pań. W Polsce w 2012 r. odnotowano 17,2 tys. przypadków zachorowań na raka piersi, z wynoszącym aż 69,9 wskaźnikiem standaryzowanym (określającym liczbę zachorowań przypadających na 100 tys. danej populacji).

Rozmowa z dr Ewą Czeczelewską, prodziekan wydziału nauk o zdrowiu Collegium Mazovia Innowacyjnej Szkoły Wyższej w Siedlcach.

 

Wskaźnik śmiertelności wynosił 19,7 i dotyczył 5,3 tys. zgonów. Niestety w Polsce – według publikacji Polskiego Towarzystwa Onkologicznego z 2014 r. – prognozowany jest wzrost zachorowań na ten nowotwór nawet do 22,5 tys. w 2025 r.

Budującą informacją jest to, że od 2007 r. odnotowuje się zahamowanie śmiertelności wśród chorych na raka piersi. Sukcesu tego upatrywać trzeba w realizowanych w Polsce populacyjnych badaniach przesiewowych w kierunku raka piersi i coraz to lepszych metodach leczenia. Obecnie na raka piersi zapada co 12 kobieta; niestety okazało się, że liczba ta przekroczyła prognozy departamentu polityki zdrowotnej ministerstwa zdrowia z 2005 r. Najczęściej chorują kobiety po 50 roku życia, ale są przypadki zachorowań we wcześniejszym wieku. Najmłodszy znany mi przypadek zachorowania kobiety na nowotwór piersi dotyczy 26-latki.

W jaki sposób różnego rodzaju akcje profilaktyczne prowadzone w ostatnich latach zmieniają obraz zachorowań w odniesieniu do diagnozowania nowotworu?

Okazuje się, że w ponad 50% przypadków, nawet do 80%, kobiety same wykrywają u siebie guz nowotworowy w piersi. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł