Rozmaitości
Większa tolerancja

Większa tolerancja

Termin na ukaranie kierowcy za wykroczenie zarejestrowane fotoradarem będzie liczony od dnia ujawnienia czynu przez urządzenie rejestrujące, a nie od dnia dokonania z niego odczytu przez uprawnionego funkcjonariusza.

Ze zmiany przepisu zadowolony jest podinsp. Marek Myszkiewicz, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach. – Należało to zrobić. Dzięki temu przepisowi zmniejszy się biurokracja. Aby nie zarzucać sądu grodzkiego wnioskami o przekroczenie czasu na ukaranie mandatem, lepiej ten czas wydłużyć – wyjaśnia podinsp. M. Myszkiewicz. Pozostawiono natomiast zapis, by na ukaranie mandatem kierowcy na podstawie zdjęcia z fotoradaru było 180 dni.

Do ustawy wprowadzono w sumie 15 poprawek, które będzie musiał jeszcze rozpatrzyć Sejm. Poparcia w Senacie nie znalazła propozycja jednego z senatorów, by straż miejska lub gminna była uprawniona do dokonywania kontroli ruchu drogowego na wszystkich drogach krajowych. Oznacza to, że bez zmian w nowelizacji ustawy „Prawo o ruchu drogowym” pozostanie regulacja, że funkcjonariusze tej służby będą mogli np. używać fotoradarów na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym. Ponadto strażnicy nie będą mogli ustawiać się z takim urządzeniem na autostradach i drogach ekspresowych, które przebiegają przez obszar zabudowany. Senat nie zgodził się także, by zniesiono konieczność oznakowywania miejsc, w których stoją fotoradary. Tym samym pozostał pomysł Sejmu, by kierowca widział, że jest prowadzony pomiar prędkości, i miał czas na zwolnienie, aby w miejscu szczególnie niebezpiecznym nie jechać za szybko.

Senat wprowadził jednak kilka istotnych poprawek. Jedna z nich podnosi limit dozwolonej prędkości na autostradach ze 130 km/h do 140 km/h. Zaś na drogach ekspresowych dwujezdniowych ze 110 km/h do 120 km/h. – Są to drogi bezkolizyjne, przebiegające przez tereny niezabudowane. Zatem podniesienie dozwolonej prędkości pozwoli kierowcy nadrobić czas, który wcześniej stracił – mówi naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Siedlcach.

Inna poprawka dotyczy tolerancji rejestrowanej prędkości przez fotoradar. Sejm zaproponował, by tolerancja ta wynosiła 5 km/h, ale Senat podniósł ją do 10 km/h. Dlatego za wykroczenia zarejestrowane fotoradarami kierowcy będą płacić mandaty dopiero gdy np. zamiast 50 km/h pojadą ponad 10 km/h szybciej, czyli 61 km/h. – Ta zmiana jest niepotrzebna. Dziś może być to 10 km/h, jutro więcej. I o te kolejne przekroczone kilometry będzie wykłócał się zatrzymany kierowca. A przecież najczęstszymi przyczynami wypadków drogowych jest niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze – podsumowuje M. Myszkiewicz.

Kinga Ochnio