Rozmaitości
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Większy komfort i lepsza technika

Bialski szpital wzbogacił się o dwa nowe budynki. Lista ostatnio zakończonych inwestycji jest naprawdę imponująca.

Powodem do dumy jest chociażby Centrum Chorób Zakaźnych i Ftyzjopulmonologicznych. Jeszcze cztery lata temu oddział chorób zakaźnych mieścił się w tzw. starym szpitalu przy ul. Warszawskiej. Tamtejsze budynki pozostawiały jednak wiele do życzenia. Na okres przejściowy przeniesiono go do kompleksu przy ul. Terebelskiej.

W CCFiZ znajdą się oddziały: ftyzjopulmonologiczny i chorób zakaźnych oraz związane z nimi poradnie, odrębna izba przyjęć i laboratoria. – Jest to bardzo nowoczesne miejsce, w którym możemy izolować i hospitalizować pacjentów z chorobami płuc oraz gruźlicą. We współpracy ze szpitalem MSW realizujemy projekt związany z tzw. filtrem epidemiologicznym. Do naszego szpitala trafiają więc również wszyscy cudzoziemcy, którzy przekraczają wschodnią granicę UE i czekają na nadanie statusu uchodźcy. Tu przechodzą badania i otrzymują stosowną pomoc medyczną – mówi Dariusz Oleński, dyrektor WSS w Białej Podlaskiej.

Centrum chorób zakaźnych wyposażone jest m.in. w jedno- i dwuosobowe sale chorych, odrębne miejsce dla dzieci, oddzielne strefy dla personelu i przybywających pacjentów oraz specjalne miejsca do odwiedzin, w których zamontowano wideofony.

Hotel dla matek

W drugim budynku, zwanym Centrum Dydaktyczno-Administracyjnym, znajdziemy m.in. aulę wykładową na prawie 200 miejsc, sale szkoleniowe i hotel. Ten ostatni powstał szczególnie z myślą o matkach i członkach rodzin hospitalizowanych dzieci. Hotel leży w bliskiej odległości od oddziałów neonatologicznego i dziecięcego. Na parterze budynku utworzono dział rehabilitacji, z którego mają korzystać pacjenci ambulatoryjni.

Warto też wspomnieć o dobudowanym piętrze przy dotychczasowym budynku 1D. – Znajdzie się tam oddział kardiologii zachowawczej, który jeszcze dziś dzieli powierzchnię z oddziałem chorób wewnętrznych. Zostanie on wzbogacony o dział tzw. wczesnej rehabilitacji kardiologicznej. W nowym miejscu zacznie funkcjonować od 1 lipca. Będzie się składał z 12 łóżek. Oprócz budowy nowych obiektów, dokonaliśmy też wielu zakupów. Obok mebli oraz łóżek i szafek szpitalnych zakupiliśmy również wysokospecjalistyczną aparaturę medyczną. W naszym szpitalu rozpoczniemy wreszcie wykonywanie badań densytometrycznych (gęstość kości). Do tej pory w Białej Podlaskiej i okolicach nie było sprzętu potrzebnego do takiej diagnostyki – tłumaczy D. Oleński.

Nowe usługi medyczne

Spytany o kolejne plany, szef szpitala wymienia chociażby zwiększenie oddziału onkologicznego (z 12 do 30 łóżek) i wprowadzenie usług dotyczących chirurgii naczyniowej (od lipca). Dyrekcja pracuje też nad projektem zwanym „Domowy szpital”. Będzie on skierowany do pacjentów, którzy wymagają długoterminowego pobytu w zakładzie opiekuńczo-leczniczym lub w zespole opieki paliatywnej. „Domowy szpital” zostanie ulokowany w tzw. starym szpitalu. Znajdzie się tam miejsce dla 60 chorych. Inwestycja ma być dofinansowana ze środków zewnętrznych. Obecnie władze palcówki czekają na decyzję o przyznaniu dotacji.

Zrealizowany projekt kosztował 48 mln zł, 80% środków pochodziło z budżetu państwa, reszta to udział województwa lubelskiego.

AWAW