Rozmaitości
PIXABAY.COM
PIXABAY.COM

Wieku nam nie ubywa

Zmianie kalendarza towarzyszy zwykle smętna refleksja, że oto jesteśmy o rok starsi, bliżej nam do śmierci, coraz mniej sił. Wielu przeraża wizja przekroczenia sześćdziesiątki, a co dopiero mówić o kolejnych granicach wieku… - Starości nie należy się bać. Trzeba się tylko do niej dobrze przygotować - zapewnia dr n. med. Ewa Czeczelewska.

Lata 2020-2030 to pierwsza w historii Dekada Zdrowego Starzenia - tak orzekła Światowa Organizacja Zdrowia oraz Organizacja Narodów Zjednoczonych. Do 2030 r. liczba osób powyżej 60 roku życia wzrośnie o 34% - z 1 mld w 2019 r. do 1,4 mld w 2030 r. Co z tego wynika?

Zdrowe starzenie się powinno być priorytetem we wszystkich krajach. Okazuje się jednak, że mimo wiedzy o starzeniu się społeczeństw i przyspieszeniu tempa tego zjawiska świat nie jest wystarczająco przygotowany do odpowiedzi na potrzeby osób starszych. Chodzi o zapewnienie im aktywnej obecności w społecznościach, zintegrowanej opieki, w tym  długoterminowej, oraz podstawowych usług zdrowotnych. Ale głównym celem jest zmiana myślenia: i o osobach starszych, i ludzi starszych o sobie.

 

Posunięty w latach

– Starzenie się to zupełnie naturalny, a w związku z tym nieunikniony proces. A mimo to wielu wizja starości przeraża, irytuje, zniechęca do życia. Nie da się ukryć, że bycie coraz starszym ma swoje wady, ale pogląd, że ludzie starsi są nieużyteczni, że dla społeczeństwa stanowią balast czy że ich życie nie ma już znaczenia, jest niedorzeczny – podkreśla E. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł