Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wielka kultura na wyciągnięcie ręki

Z kilkumiesięcznym opóźnieniem z powodu pandemii koronawirusa w Radzyniu Podlaskim odbyła się Noworoczna Gala Akordeonowa Kameralnej Orkiestry Akordeonowej Arti Sentemo.

W ponaddwugodzinnym koncercie orkiestra wykazała się maestrią i zachwyciła słuchaczy. Zaskoczyła również nowościami w repertuarze. Licznie przybyłych 4 lipca do obszernej hali widowiskowo-sportowej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych powitał założyciel, kierownik artystyczny i dyrygent Arti Sentemo Zbigniew Czuryło. W gronie słuchaczy byli m.in. kurator lubelska Teresa Misiuk, burmistrz Radzynia Jerzy Rębek, starosta radzyński Szczepan Niebrzegowski oraz wójtowie gmin z terenu powiatu radzyńskiego. Na koncert przybyli przedstawiciele zaprzyjaźnionego środowiska muzycznego z Sanoka z dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. dr. Tomaszem Tarnawczykiem i prezesem Sanockiego Towarzystwa Muzycznego prof. Andrzejem Smolikiem. Ciepłe słowa dyrygent skierował do publiczności, która jak zwykle nie zawiodła. Choć nie było takich tłumów jak w styczniowych edycjach, to hala widowiskowo-sportowa ZSP była pełna.

Koncert poprowadziła Magdalena Niezgoda-Ćwiek. Na wstępie w wielkim skrócie przedstawiła orkiestrę i jej dotychczasowe dokonania.

Koncert rozpoczął się polonezem Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” oraz serenadą Mozarta „Eine kleine Nachtmusik”. W dalszej części zaprezentowali się soliści: Marcel Semeniuk (m.in. zdobywca pierwszego miejsca na konkursie w Belgradzie) oraz gość specjalny Dawid Siwiecki (15-letni akordeonista z Sanoka, laureat wielu konkursów zagranicznych). Po występach solowych orkiestra zagrała utwory Brahmsa, Astora Piazzolli, wykonała „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen. Przygotowała też dwie premiery: „Tango Jalousie” Jacoba Gade oraz „Caravan” Juana Tizola. Na zakończenie koncertu wybrzmiały dwa walce Wojciecha Kilara z filmów „Ziemia Obiecana” i „Trędowata” oraz „Melancholia” Krzysztofa Owczynika.

 

Wysoki poziom artystyczny

– Utalentowana młodzież, fantastyczna gra, pasja, praca. Efekt nie mógł być inny jak ten, który słyszeliśmy. Doświadczyliśmy niezwykłych przeżyć, poruszyliście wiele strun w naszych sercach – przyznała T. Misiuk, lubelska kurator oświaty, dziękując założycielowi i dyrygentowi orkiestry za wspaniałe doznania artystyczne oraz promocję Radzynia i ziemi radzyńskiej.

Burmistrz J. Rębek zaznaczył, że dzięki wysokiemu poziomowi artystycznemu orkiestry Arti Sentemo w małym mieście mamy wielką sztukę „na wyciągnięcie ręki”. Szczególne słowa podziękowań skierował do rodziców akordeonistów, szczególnie skupionych w stowarzyszeniu Melodia Art. – Bez waszego wsparcia trudno byłoby sprostać wyzwaniom organizacyjnym, jakie wiążą się z działalnością orkiestry, jej występami, które stanowią także wspaniałą promocję Radzynia i ziemi radzyńskiej – mówił włodarz miasta. Rodzice z kolei wyrażali wdzięczność za wspaniałe prowadzenie młodzieży oraz niezapomniane przeżycia i ogrom pozytywnych emocji wynoszonych z koncertu. – Jesteśmy zafascynowani pasją, z jaką gracie – przyznali.

Orkiestra Arti Sentemo pożegnała publiczność brawurowym wykonaniem muzyki z filmu „Vabank” oraz piosenką „Wsiąść do pociągu byle jakiego”.


Kameralna Orkiestra Akordeonowa Arti Sentemo powstała w 2013 r., w jej skład wchodzą absolwenci klasy akordeonu Zbigniewa Czuryły, uczniowie Szkoły Muzycznej II st. im. Fryderyka Chopina w Białej Podlaskiej, a także Akademii Muzycznych w Warszawie, Gdańsku i Katowicach. Muzycy są laureatami krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej, stypendystami Premiera RP, ministra kultury oraz marszałka województwa lubelskiego. Dotychczas orkiestra dała ok. 200 koncertów w kraju i zagranicą. Zdobywała nagrody na konkursach muzyki klasycznej i rozrywkowej. Koncertowała w wielu miejscowościach w Polsce oraz we Włoszech, na Słowacji i w Niemczech. Wzięła udział w wielu koncertach okolicznościowych, jubileuszowych i festiwalach. Orkiestra Arti Sentemo uświetniła I Spotkanie Twórców Diecezji Siedleckiej, wykonała koncert podczas wizyty Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Radzyniu, koncertowała w Łazienkach Królewskich w Warszawie, na Jasnej Górze, w Pałacu Prezydenckim, grała w Filharmonii Lubelskiej i w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Za realizacja projektu z Czesławem Mozilem „Grajkowie przyszłości” otrzymała nagrodę Fryderyka za rok 2019. Arti Sentemo jest półfinalistą programu Mam Talent (2019). Orkiestra wydała dwie płyty. Na koncertach promuje Radzyń Podlaski i ziemię radzyńską, zaprasza do odwiedzenia miasta i powiatu.

Anna Wasak