Kościół
Źródło: archiwum
Źródło: archiwum

Wielka Nowenna, Orędzie i Millennium

W tym roku mija 45 lat od uroczystych obchodów tysiąclecia chrztu Polski. Było to wydarzenie bez precedensu w historii, zarówno z punktu widzenia Kościoła w Polsce, jak i państwa polskiego. Przypadło jednak na czas, kiedy naszym krajem rządziła partia komunistyczna, co bardzo silnie zaważyło na ich charakterze i przebiegu.

Prymas Stefan kard. Wyszyński i pierwszy sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka – te dwie postaci w 1966 r. stały po przeciwnych stronach barykady. Każdy z nich miał do zaoferowania inną wizję świata, inną narrację, opisującą zarówno cele człowieka, jak i polską rzeczywistość. Każdy z nich swoje postrzeganie rzeczywistości budował na zupełnie innych fundamentach. Było to zatem starcie wizji świata opartej na Bogu z wojującym ateizmem i materializmem. Starcie, z którego ostatecznie zwycięsko wyszedł Kościół. Warto jednak dziś przypomnieć sobie atmosferę tamtego czasu… bo historia, jak pisał W. Łysiak, jest zawsze jakąś trampoliną, od której odbijamy się, by wykonać skok w stronę refleksji nad teraźniejszością.

Antykościelna propaganda

Władza komunistyczna miała wobec Kościoła jasno określony cel: podporządkowanie państwu i zepchnięcie na czysto religijną płaszczyznę pracy, aż do całkowitej likwidacji. W komunizmie nie było miejsca na niezależne myślenie, struktury społeczne i działanie. Wszystko musiało być podporządkowane władzy. Jednak postrzeganie Kościoła przez władze i metody walki z nim zmieniały się, zależnie od potrzeb, możliwości i sytuacji wewnętrznej w kraju. ...

Ks. Andrzej Adamski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł