Rozmaitości
Źródło: OKŁADKA
Źródło: OKŁADKA

Wielka zdobycz

Jeden z jemeńskich szejków zwraca się do brytyjskiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Rybołówstwa z niezwykłą prośbą. Chodzi o zarybienie rzek Jemenu łososiem. Tak zaczyna się książka Paula Tordaya.

Początkowo owa prośba zdaje się być absurdalnym pomysłem. Po pierwsze, w pustynnym kraju występują wyłącznie rzeki sezonowe. Szybko okazuje się, że finansowany z bliskowschodnich funduszy projekt ma jednak szansę powodzenia. W tle akcji związanej z zarybianiem dochodzi do konfliktów i skandali pomiędzy brytyjskim premierem, jemeńskim szejkiem i wybitnym ichtiologiem – doktorem Jonesem, który został wyznaczony przez rząd brytyjski do pilotowania projektu. Do akcji wkraczają również służby specjalnie i Al-Kaida Dość charakterystyczna jest również forma książki. Nie ma tu typowej narracji. Zastępują ją e-maile, dziennik doktora Jonesa, zapisy z konferencji, czy fragmenty scenopisu programu telewizyjnego.

Powieść jest zarazem śmieszna i smutna. Pokazuje jak za pomocą pieniędzy i wiary niedorzeczne pomysły zamieniają się w rzeczywistość.


Paul Torday, Połów łososia w Jemenie, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2008

Kinga Ochnio