Opinie
Źródło: WWW.DREAMSTIME
Źródło: WWW.DREAMSTIME

Wielki gest bezinteresowności

Zagrożenia życia codziennego mogą przynieść nam wypadek lub poważne schorzenie wymagające pomocy lekarskiej, a czasami wysokospecjalistycznego leczenia, jakim jest przeszczepienie komórek, tkanek lub narządów. Przeszczepienie narządu to zastąpienie nieodwracalnie uszkodzonego narządu, którego czynność jest niezbędna do życia przez zdrowy narząd. Dawstwo narządów to wspaniały gest skierowany w stronę bliźniego.

Przeszczepianie narządów różni się od innych nowych technologii tym , że potrzebny jest narząd, którego nie można ani kupić ani wyprodukować. Są narządy, których czynność przez pewien czas może być zastąpiona – to nerki (dializa zastępuje czynność nerek). Druga grupa narządów to te, których czynności nie potrafimy wspomagać – to wątroba i serce. Ich niewydolność prowadzi do śmierci.

Historycznie najwcześniej przeszczepiano nerki, trzustkę, wątrobę, serce, płuca, jelita, kończyny (ręce) odcięte w wypadkach. Aktualnie czynione są próby przeszczepiania części twarzy u osób z trwałym uszkodzeniem powypadkowym czy po oparzeniach.

Na świecie żyje około 1 mln osób z przeszczepionymi narządami. Warunkiem powodzenia przeszczepienia jest pozyskanie zdrowego, żywego narządu, zabezpieczenie go przed uszkodzeniem w okresie, gdy przebywa poza organizmem oraz przeszczepienie choremu człowiekowi w krótkim czasie po pobraniu . ...

Ewa Dudzik

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł