Kościół
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wielki Post z misjonarzami

Wielki Post można przeżyć dla innych. Na naszą modlitwę, post i jałmużnę czekają misjonarki i misjonarze z Polski, którzy w 97 krajach świata głoszą Ewangelię.

W Wielkim Poście Kościół przynagla do pełnienia „trzech najprzedniejszych dobrych uczynków”. Św. Jan Chryzolog zachęcał do ich praktykowania: „Istnieją trzy rzeczy, bracia, na których stoi wiara, wspiera się pobożność i trwa cnota. Są to: modlitwa, post i uczynki miłosierdzia. To, o co kołata modlitwa, zjednywa post, a osiąga miłosierdzie.

Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post – te trzy rzeczy stanowią jedno i dają sobie wzajemnie życie. Duszą bowiem modlitwy jest post, a życiem postu – miłosierdzie. Niech ich nikt nie rozłącza, gdyż nie znają podziału. Jeśli ktoś ma tylko jedno z nich lub nie posiada wszystkich razem, ten nic nie ma. Kto się więc modli, niech pości, a kto pości, niech spełnia uczynki miłosierdzia, niech wysłucha proszącego, który chce być słyszany. W ten sposób otwiera dla siebie uszy Boga, który nigdy się nie zamyka na głos błagającego… Modlitwa, uczynki miłosierdzia i post niech będą naszą jedyną obroną u Boga, jedynym wstawiennictwem, jedną trójpostaciową modlitwą”.

Ten czas możemy przeżyć „dla siebie”, podejmując wysiłki służące osobistemu uświęceniu. Jednak byłby to niepełny sposób przeżywania tego okresu. ...

ks. Zbigniew Sobolewski

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł