Diecezja
Źródło: XMCZ
Źródło: XMCZ

Wielki potencjał duchowy

Uroczysta Eucharystia sprawowana w katedrze siedleckiej pod przewodnictwem administratora apostolskiego biskupa Piotra Sawczuka rozpoczęła dziękczynienie diecezji siedleckiej za kanonizację papieży Jana Pawła II oraz Jana XXIII, w niedzielę, 27 kwietnia.

Wraz z księdzem biskupem Mszę św. koncelebrowało dziesięciu kapłanów. Asystę przygotowali klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej, a śpiewy podczas liturgii animowała schola „Gaudete”. W Eucharystii obok licznie zgromadzonych wiernych udział wzięli przedstawiciele władz miasta Siedlce oraz poczty sztandarowe siedleckich szkół.

– Kończąc oktawę świąt Wielkanocnych, wielbimy dziś Boga za wielką łaskę wyniesienia na ołtarze św. Jana Pawła II – mówił w homilii bp P. Sawczuk. – Czy może być piękniejszy dowód miłosierdzia Pana, jak kanonizacja wielkiego czciciela Chrystusa miłosiernego? To właśnie św. Jan Paweł II w Łagiewnikach mówił, że nie ma dla człowieka innego źródła nadziei jak miłosierdzie Boga. Był przeniknięty wagą i świeżością odkrycia dokonanego przez św. s. Faustynę, choć prawda o Bożym Miłosierdziu jest przecież stara i Kościół żył nią od wieków – kontynuował biskup. – Św. Jan Paweł II poświęcił całe swoje życie głoszeniu Bożego Miłosierdzia z przekonaniem, że Chrystus najskuteczniej, najgłębiej zmienia i człowieka, i świat. Kiedy słusznie przypisujemy mu główne zasługi w zapoczątkowaniu przemian w Europie, na dziesięć lat przed zburzeniem muru berlińskiego, widzimy jednocześnie, że wszystko to stało się możliwe nie dzięki politycznym talentom i dyplomacji, ale przede wszystkim dzięki wierze, sile ducha i miłości naszego Wielkiego Rodaka – nauczał bp Sawczuk. Na zakończenie homilii zaś dodał: – W czasie swojego pontyfikatu Jan Paweł II przewodniczył 147 razy obrzędom beatyfikacji i ogłosił błogosławionymi 1338 wiernych Kościoła. Ponadto 51 razy dokonywał kanonizacji, ogłaszając świętymi 482 błogosławionych. Dzisiaj on został wyniesiony na ołtarze, ogłoszony wraz z papieżem Janem XXIII świętym. Postawiony wysoko przed oczami całego wierzącego świata jako wzór i orędownik. Św. Jan Paweł II wniósł też do nieba to wszystko, co nosił w sercu – a więc niewątpliwie kawałek Polski, którą kochał, z której było mu kiedyś „żal odjeżdżać”, którą się szczycił, za którą się modlił, ale z powodu której też cierpiał i którą upominał. Kanonizacja dzisiejsza to wielki potencjał duchowy. Modlimy się, aby Bóg pomógł szczególnie nam, Polakom, ten potencjał dobrze wykorzystać, byśmy z pomocą świętego papieża potrafili zmieniać swoje życie i przez to odnawiać oblicze tej ziemi.

„Świętymi bądźcie”

Po zakończonej Eucharystii aktorzy Teatru ES wraz z Chórem Miasta Siedlce wykonali „Śpiewnik Papieski”. Jest to wyjątkowe dzieło, powstałe z wdzięczności za pontyfikat św. Jana Pawła II. Na „Śpiewnik Papieski” składa się 11 utworów z poezją Karola Wojtyły, do której muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz.

W diecezjalne dziękczynienie za kanonizację dwóch papieży włączyli się również młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, którzy pod kierunkiem ks. Adama Pietrusika zaprezentowali program słowno-muzyczny pt. „Świętymi bądźcie”, oparty na przemówieniach Jana Pawła II na temat świętości. Litania do św. Jana Pawła II oraz Apel Jasnogórski zakończyły dziękczynienie Kościoła siedleckiego za kanonizację dwóch wielkich papieży.

ks. Mateusz Czubak