Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wielkie zmiany w Sienkiewiczówce

Rozpoczął się remont Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. Nowe oblicze zyskają dworek, park i poświęcony pisarzowi kopiec. Prace, które przebiegają w ramach projektu pn. „Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej”, mają zakończyć się w kwietniu 2022 r. Przez ten czas eksponaty z Sienkiewiczówki będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

- Ten rok możemy nazwać rokiem, kiedy H. Sienkiewicz będzie w podróży. Bardzo się cieszymy, że tak długo wyczekiwany remont wreszcie się rozpoczyna - podkreśla Beata Skwarek, dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, która 12 lutego oficjalnie przekazała klucze od placówki wykonawcy prac. Plany są ambitne. W Woli Okrzejskiej powstanie Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej. To zadanie z rozmachem. Dlatego zostało podzielone na dwa etapy. W ramach pierwszego zaplanowano modernizację elementów, które pamiętają jeszcze lata 60, czyli - instalacji elektrycznej, wodno- kanalizacyjnej i przeciwpożarowej. Do tego wymiana podłóg, schodów, docieplenie strychu i nowy monitoring. - Najważniejsze jest jednak wykonanie ogrzewania. Postawiliśmy na odnawialne źródła energii. Pompy ciepła zapewnią odpowiednią temperaturę nie tylko muzealnym eksponatom, ale również pracownikom i turystom.

Dzięki czemu placówka będzie mogła prowadzić działalność całoroczną – zaznacza B. Skwarek, dodając, iż muzeum posiadamy bogate zbiory, ale dotychczasowe warunki nie sprzyjały ich przechowywaniu. – Chcemy również przystosować do panujących obecnie standardów wystawę znajdującą się w muzeum, częściowo stawiając na multimedia – zapowiada.

Dworek będzie miał nową elewację. Odtworzone zostaną także parkowe alejki, brama wjazdowa, a ogrodzenie czeka wymiana. – Będzie to dopiero pierwszy etap projektu. W parku są również pozostałości starego dworu, gdzie po wojnie do 1971 r. mieściła się szkoła. Później obiekt niszczał i został rozebrany. Chcemy go odbudować. W dawnym dworze swoje miejsce znalazłaby stała ekspozycja muzealna – informuje B. Skwarek.

Dzięki tym wszystkim zmianom placówka stanie się w pełni przyjazna osobom niepełnosprawnych.

Pieniądze na remont muzeum – 3,8 mln zł – pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

Kopiec w nowej odsłonie

Gruntownej przebudowie poddany zostanie plac przy kopcu H. Sienkiewicza w Okrzei. Pojawią się tam ławeczki i latarnie. W planach jest także odnowienie znajdującego się na szczycie popiersia pisarza. Dodatkową atrakcją stanie się z pewnością luneta obserwacyjna. Powstaną nowy parking, alejki, latarnie, ogrodzenie i monitoring.

 

W podróży

Na czas remontu zbiory z Sienkiewiczówki zostały przeniesione do Muzeum Regionalnego w Łukowie. – Jesteśmy w trakcie przygotowań ekspozycji. Otwarcie wystawy nastąpi w najbliższym czasie, o czym będziemy informować. Dlatego proszę o śledzenie naszej strony internetowej – zachęca dyrektor muzeum w Woli Okrzejskiej.

W związku z remontem większość imprez odbywać się będzie w łukowskiej placówce, m.in. zaplanowana na 15 maja „Noc muzeów”, podczas której odbędzie się otwarcie wystawy czasowej: „Henryk Sienkiewicz w Łukowie”, czy Narodowe Czytanie.

Muzea zamierzają wspólnie zorganizować również konferencję regionalistów i pasjonatów historii. Będzie to spotkanie osób chcących podzielić się wiedzą i zainteresowaniami.

– Ten rok możemy nazwać rokiem, kiedy to H. Sienkiewicz będzie w podróży – stwierdza żartobliwie dyrektor Skwarek. – W maju, jeśli warunki epidemiologiczne pozwolą, planujemy uroczystość w formie pikniku z okazji urodzin Sienkiewicza. Zaprosimy do współpracy gminę Wojcieszków, a sama impreza obędzie się w Burcu, drugim, zaraz po Woli Okrzejskiej, ukochanym miejscu pisarza – precyzuje, przypominając, że oddalona o kilkanaście kilometrów miejscowość jest nierozerwalnie związana z dzieciństwem naszego noblisty. Po śmierci babci Felicjanny Cieciszowskiej i licytacji Woli Okrzejskiej rodzinne spotkania przeniosły się do Burca, gdzie tradycje rodzinne kultywowała ciotka Sienkiewicza – Aleksandra z Cieciszowskich Dmochowska.

Muzeum zaprosi do współpracy również szkoły z powiatu łukowskiego noszące imię H. Sienkiewicza.

 

Ambitne plany

Remont ma potrwać do końca kwietnia 2022 r. Zdaniem B. Skwarek Centrum Kultury Sienkiewiczowskiej może być nową jakością w promowaniu ziemi łukowskiej. – Jakiś czas temu w gronie osób związanych z koncepcją muzeum dyskutowaliśmy o tym, jak to się dzieje, że do tej pory nie ma w Polsce festiwalu Sienkiewiczowskiego z prawdziwego zdarzenia, bo, jakby nie patrząc, nasz noblista to jeden z najliczniej tłumaczonych i najbardziej znanych autorów polskich na świecie, który w swoim czasie był – powiedzielibyśmy dzisiaj – literackim celebrytą. Dlaczego zatem ziemia łukowska, skoro jest kojarzona z Sienkiewiczem, nie mogłaby mieć tak dużej imprezy kulturalnej, z potencjałem na wydarzenie międzynarodowe? Myślę, że po remoncie pojawi się klimat sprzyjający zorganizowaniu takiego przedsięwzięcia – uważa dyrektor placówki.

Pojawił się również pomysł nawiązania współpracy partnerskiej pomiędzy miasteczkiem Vevey w Szwajcarii i zorganizowania wspólnego międzynarodowego projektu „Ziemia łukowska – miejsce urodzenia Henryka Sienkiewicza – i Vevey – miejsce śmierci”. Co roku w listopadzie w tym położonym nad Jeziorem Genewskim mieście odbywają się uroczystości z udziałem ambasadorów Polski i Szwajcarii.

– To są, oczywiście, plany na przyszłość – zastrzega B. Skwarek. – Jednak chcemy, by muzeum było miejscem spotkań świata kultury, chcemy organizować koncerty, spotkania, plenery, sesje naukowe, konferencje, konkursy, wyjść z ofertą poza województwo lubelskie – na cały kraj, a nawet poza jego granice, bo przecież mimo upływu lat i zmieniających się warunków społecznych, politycznych, gospodarczych twórczość Sienkiewicza nie przestaje fascynować. Wciąga dynamiczną akcją oraz nadal uczy tego, co dobre i święte: miłości do Boga, człowieka, ojczyzny, a także wierności, i odpowiedzialności – puentuje dyrektor.


Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej znajduje się 33 km od Łukowa przy trasie Krzywda – Okrzeja. Placówka powstała w dworku babki Felicjanny Cieciszewskiej, w którym pisarz przyszedł na świat w 1846 r., a następnie spędził pierwszych dziewięć lat życia. Budynek szczęśliwie przetrwał burze dziejowe i po przeprowadzonym remoncie w latach 1965-1966 w 120 rocznicę urodzin noblisty otwarto poświęcone muzeum. Do 1975 r. było oddziałem Muzeum Regionalnego w Łukowie, później funkcjonowało jako ośrodek samodzielny. Muzeum posiada bogaty zbiór fotografii rodzinnych pisarza i dzieła malarskie obrazujące postać zarówno H. Sienkiewicza, jak i bohaterów jego utworów literackich, które zostały namalowane przez znanych malarzy. Zgromadzono też bogaty i unikalny księgozbiór zawierający wiele pierwszych wydań powieści pisarza oraz tłumaczenia na kilkadziesiąt języków świata, w tym na język japoński, chiński, arabski, armeński oraz wiele języków europejskich. Są też rękopisy jego powieści, a także pamiątki po rodzinie Sienkiewiczów.

MD