Historia

Wielobarwne polichromie

Malowidła na ścianach w świątyniach i klasztorach są świadectwem bogatej historii i kultury.

Freski przedstawiające sceny biblijne i postacie świętych to rodzaj obrazów religijnych, które są malowane bezpośrednio na ścianach świątyń. Technika malarska polega na nanoszeniu farby na wilgotną zaprawę wapienną. Freski i ornamenty są dziełami o wysokim poziomie artystycznym i zachwycają od wieków. Na uwagę zasługują wykonane w różnych technikach malowidła ścienne na sklepieniach kościoła św. Antoniego i w klasztorze poreformackim w Białej Podlaskiej.

Przedstawiają historie i inskrypcje dotyczące świętych franciszkańskich, a ich autorem mógł być Grzegorz Gdański, pierwszy przeor. – Zespół barokowy dekoracji malarskich odkryty w naszym klasztorze jest unikatowym w regionie, kraju, a nawet Europie zabytkiem sztuki sakralnej – wskazuje br. Bogdan Augustyniak, rektor kościoła, gwardian wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów.
Na barokowe dekoracje malarskie z przełomu XVII i XVIII w. w krużgankach klasztoru poreformackiego, obecnie Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, natrafiono w 1997 r., w trakcie prac konserwatorskich. – Odkryte dzieła znajdują się w południowo-wschodniej części wirydarza. ...

JS

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł