Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wierni Bogu i ojczyźnie

Uroczysta Eucharystia, odsłonięcie pomnika, wmurowanie kapsuły czasu, odznaczenie zasłużonych dla gminy i rodzinny festyn - tak mieszkańcy uczcili jubileusz 600-lecia istnienia Trzebieszowa.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił bp Kazimierz Gurda. - Musimy być wierni Bogu i ojczyźnie. Jest to nasza tożsamość, której nie wolno tracić. Przez te wszystkie wieki mieszkańcy Trzebieszowa żyli tymi wartościami, potrafili z nich czerpać. Były one ich źródłem i drogowskazem - przypomniał. - Wiara w Jezusa, wierność Kościołowi, tradycji to obowiązek każdego Polaka. Trzeba umieć przekazywać je następnym pokoleniom. Dzieci nie tylko powinny znać tradycję. Ważne jest, by ją szanowały oraz zachowywały. Tożsamość, którą posiadamy, jest wielkim darem od Boga - dodał biskup.

Podczas uroczystości historię parafii w Trzebieszowie przedstawił Jan Rzewuski. Dowiedzieliśmy się zatem, że korzeni Trzebieszowa należy szukać w XV w. – Była to wieś królewska, gdzie zamieszkiwało sześć rodzin włościańskich. Po raz pierwszy wymienia ją dokument biskupa krakowskiego Wojciecha Jastrzębca z 1418 r., który erygował parafię w Zbuczynie, wyszczególniając zarazem wsie nadal pozostające w obrębie parafii łukowskiej – powiedział. – Kilka lat później powstała parafia w Trzebieszowie. Utworzył ją król Władysław Jagiełło, uposażając na mocy dokumentu wystawionego w Sandomierzu kościół parafialny oraz pierwszego plebana – przypomniał J. Rzewuski.

 

Monumentalny pomnik

Po zakończonej Eucharystii odsłonięto pomnik wykonany na podstawie pracy plastycznej Roksany Rak, który upamiętnia 600 lat miejscowości. Jest to solidny monument z mottem nawiązującym do jubileuszu, a także 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Na pomniku uwieczniono też trzy symbole związane z Trzebieszowem: krzyż, topór i miecz. – Na razie obelisk stoi na placu, który nie ma jeszcze imienia. Z czasem ulegnie to zmianie – zaznaczył wójt gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.

 

Kapsuła czasu

Za ważny aspekt uroczystości należy uznać wmurowanie kapsuły czasu. Aktu tego dokonali m.in.: włodarz gminy M. Szekalis, zastępca wójta Jacek Krzyszczak, bp K. Gurda, proboszcz parafii ks. kan. Raszard Kozieł, senator Stanisław Gogacz, poseł Krzysztof Głuchowski, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk oraz honorowy obywatel gminy Konstanty Strus.

Ponowne otwarcie kapsuły nastąpi 1 lipca 2118 r. Co znajduje się w jej wnętrzu? Przede wszystkim list wójta do ludzi zawierający m.in. wykaz przedstawicieli Kościoła pochodzących z Trzebieszowa, ponadto listę radnych gminy, sołtysów, pracowników gminnych jednostek organizacyjnych, jak również osób, które wsparły budowę pomnika. W liście wójt stwierdził, że kapsuła łączy przeszłość z teraźniejszością i jest pomostem ku przyszłości. Oprócz listu do kapsuły włożono kopię powołania gminy Trzebieszów z 1973 r., kilka numerów periodyku „Aktualia”, wykaz honorowych oraz zasłużonych dla gminy obywateli. Jest również medal wybity z okazji 600-lecia Trzebieszowa, a także pendrive z aktualnymi zdjęciami miejscowości.

Część oficjalną spotkania zakończył występ Chóru Miasta Siedlce, a zwieńczeniem uroczystości był piknik rodzinny.

MLS/MG


Tytuł i wyróżnienia

Jubileusz stał się okazją do wręczenia tytułu honorowego obywatela gminy. Wyróżnienie, będące wyrazem najwyższego uznania za działalność na rzecz lokalnej społeczności, powędrowało do rąk Jana Raniszewskiego, który od lat angażuje się w upamiętnianie śladów historii przodków. To dzięki jego pracy i zaangażowaniu powstał pomnik Mitropa w Szaniawach, pomnik żołnierzy Armii Krajowej na cmentarzu w Trzebieszowie oraz projekt pomnika ostatniego żołnierza wyklętego chor. Antoniego Dołęgi, którego szczątki w listopadzie ubiegłego roku zostały uroczyście złożone na miejscowym cmentarzu.

Po raz pierwszy w historii rada gminy postanowiła nadać także tytuł „Zasłużony dla Gminy Trzebieszów”. Wyróżnienie to otrzymali: R. Celiński, Zakład Mięsny „Wierzejki”, parafia pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników, Bank Spółdzielczy, Szkoła Podstawowa im. 5 Dywizji WP oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Trzebieszowie.

MLS