Region
kochamradzyn.pl
kochamradzyn.pl

Wiwat maj!

Msze św. w intencji ojczyzny, koncerty, pikniki rodzinne i historyczne, biegi uliczne - tak wyglądały w regionie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Potop szwedzki, śluby lwowskie, Cud nad Wisłą oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja - to wydarzenia z historii ojczyzny, w których Maryja zaznaczyła swą obecność. Uchwalona ustawa dawała nadzieję na zachowanie państwowego bytu, a przede wszystkim zmieniała sposób myślenia o sprawach państwa przez poszczególne stany. W XVIII w. naród - mimo przeciwności zewnętrznych i wewnętrznych - podjął walkę o utraconą wolność.

Czynił to poprzez oręż zbrojny i modlitwę, którą zanoszono przez wstawiennictwo Matki Bożej. Dzisiaj, pozostając wierni tej tradycji, gromadzimy się w naszych kościołach, aby zanosić do Boga, przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski, nasze modlitwy, tak jak to czynili nasi przodkowie – przypominał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, która zainaugurowała obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po Eucharystii zebrani w siedleckiej katedrze w asyście Orkiestry Wojskowej w Siedlcach przemaszerowali na skwer gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn państwowy, złożono kwiaty i przemówienie wygłosił wiceprezydent miasta Robert Szczepanik. Natomiast na stadionie lekkoatletycznym odbyły się biegi 3-majowe. Tradycyjnie o 9.00, 12.00, 15.00 i 18.00 z wieży „Jacka” zabrzmiał wykonany przez trębacza hejnał „Witaj majowa jutrzenko”.

 

BIAŁA PODL. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się od Mszy św. za ojczyznę celebrowanej w kościele św. Antoniego. Po liturgii uczestnicy udali się w uroczystym pochodzie pod budynek „Kraszaka”, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca uchwalenie konstytucji. Po podniesieniu flagi i odegraniu hymnu państwowego zgromadzeni wysłuchali przemówienia wiceprezydenta miasta Macieja Buczyńskiego, który przypominał o znaczeniu majowej konstytucji dla kolejnych pokoleń. Ostatnim punktem było złożenie kwiatów pod tablicą przez liczne delegacje władz państwowych, wojewódzkich i miejskich, a także miejscowych instytucji, szkół i służb mundurowych.

 

RADZYŃ PODL. Uchwalenie Konstytucji 3 maja to kluczowy moment w historii Polski, a szczególnie ważny dla Radzynia Podlaskiego: przypuszcza się, że to właśnie w pałacu Potockich z inicjatywy Ignacego Potockiego pracowano nad jej ostatecznym kształtem. Dyskusje miały odbywać się pomiędzy Potockim a królem Stanisławem Augustem Poniatowskim, Stanisławem Małachowskim i Hugonem Kołłątajem. Uroczystości 233 rocznicy uchwalenia dokumentu rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w parafii Świętej Trójcy pod przewodnictwem bp. Henryka Tomasika. Następnie przemaszerowano na pl. Ignacego Potockiego, gdzie odegrano hymn państwowy, złożono kwiaty pod pomnikiem Konstytucji 3 maja i odbyły się okolicznościowe przemówienia.

 

MIĘDZYRZEC PODL. Miejskie obchody rozpoczęła Msza święta w kościele pw. św. Mikołaja, po której uczestnicy zgromadzili się na pl. Jana Pawła II. Przy pomniku Bohaterów Miasta odbyła się część oficjalna z przemówieniem burmistrza Zbigniewa Kota. Złożono również kwiaty, upamiętniając poległych za wolność ojczyzny i tych, którzy przyczynili się do uchwalenia Konstytucji 3 maja. Tradycyjnie na ulicach miasta mieszkańcy zatańczyli wspólnie poloneza. Tego dnia wręczono nagrody za wybitne osiągnięcia. Międzyrzecki Wawrzyn za wybitne osiągnięcia sportowe trafił do: Kacpra Roszkowskiego – brązowego medalisty Mistrzostw Polski Kadetów w siatkówce plażowej w kategorii kadet, Marcina Śliwy – trenera siatkówki UKS Trójka Międzyrzec Podlaski, od 16 lat szkolącego młodzież, Dominika Marczuka – urodzonego w Międzyrzecu Podlaskim zawodnika Jagiellonii Białystok. Natomiast Międzyrzecka Muza – nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej – powędrowała do Zdzisława Frydrychowskiego, chórmistrza zjednoczonych chórów międzyrzeckich parafii, organisty w parafii św. Mikołaja, radnego miasta.

 

ŁUKÓW. Świętowanie w Łukowie rozpoczęła Msza św. w kościele pw. Przemienienia Pańskiego z udziałem pocztów sztandarowych instytucji i szkół z terenu powiatu łukowskiego. Z kolei przemówienia oraz składanie wieńców miały miejsce pod tablicą upamiętniającą uchwalenie Konstytucji 3 maja. W imieniu samorządu powiatowego, miejskiego i gminnego głos zabrał starosta łukowski Dariusz Szustek.

Jednym z punktów uroczystości był pokaz musztry paradnej w wykonaniu kadetów klas mundurowych Zespołu Szkół im. Władysława Tatarkiewicza w Radoryżu Smolanym. Część artystyczną przygotowali aktorzy z Teatru Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury. Uroczystość uświetnił również występ Towarzystwa Muzycznego im. Antoniego Próchniewicza w Łukowie pod batutą kapelmistrza Tadeusza Bochmana. 3 maja w Łukowie upłynął także pod znakiem sportu – odbyły się Łukowskie Uliczne Biegi 3-majowe.

 

ŁOSICE. Obchody święta 3 maja zainaugurowała Eucharystia w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta Króla. Obok przedstawicieli władz, pocztów sztandarowych wzięli w niej udział także łosiczanie. Okazją do wspólnego wyrażenia radości ze święta był uroczysty przemarsz wokół rynku z wielką flagą niesioną przez mieszkańców. Pod obeliskiem upamiętniającym rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja miało miejsce uroczyste podniesienie flagi, odczytanie preambuły tejże konstytucji, złożenie wieńców oraz okolicznościowe przemówienia. Oprawę uroczystości, w tym odśpiewanie „Wiwat maj! Trzeci maj!” oraz taniec flag, zapewnili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łosicach oraz Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Łosicach.

 

WŁODAWA. Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kościele św. Ludwika, w trakcie której proboszcz parafii o. Marek Nowacki OSPPE nawiązał do tegorocznego miejsca obchodów. Odbyły się one pod pomnikiem upamiętniającym Rzeczpospolitą Włodawską, w hołdzie gen. Franciszkowi Kleebergowi i żołnierzom Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie”. – To krótki epizod w historii miasta, kiedy pozostał tu ostatni skrawek umierającej Polski – mówił paulin, odnosząc się do 28 września 1939 r., kiedy stolica kraju skapitulowała, a region włodawski był ostatnim, gdzie działały władze administracyjne. – Na tym kawałku ziemi udało się, chociaż na chwilę, ocalić życie ojczyzny. Nie chodzi o wyróżnianie miasta, ale o uświadamianie współczesnym i ludziom kolejnych pokoleń, że naszą rolą dziejową jest zachowywać polskość, nawet gdybyśmy musieli zostać tym ostatnim skrawkiem ziemi – podkreślił o. M. Nowacki. Dalsza część uroczystości miała miejsce pod pomnikiem, gdzie głos zabrał burmistrz Wiesław Muszyński. – Dzisiejsze święto to nie tylko okazja do refleksji nad przeszłością, ale także moment do wyrażenia wdzięczności tym, którzy oddawali swe życie za wolność ojczyzny i tym, którzy dziś pracują, aby nasza społeczność mogła rozwijać się w spokoju i dobrobycie – podkreślił.

Po części oficjalnej na placu przy Czworoboku odbył się koncert patriotyczny i mini piknik służb mundurowych.

 

RYKI. Konstytucja pokazała nam wartość, jaką jest dobro wspólne i to, że człowiek ma za zadanie służyć wartościom – podkreślał proboszcz parafii pw. Najświętszego Zbawiciela ks. kan. Stanisław Chodźko podczas Mszy św. odprawionej z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja, przestrzegając przed łamaniem obecnej ustawy zasadniczej, zwłaszcza w obszarach ochrony rodziny, prawa do życia i wyznania wiary. Refleksjom na temat bieżącej sytuacji poświęcił też znaczną część swojego przemówienia pod pomnikiem Konstytucji 3 maja burmistrz Jarosław Żaczek. – Ciągle jesteśmy w trudnym położeniu – między dwoma mocarstwami, które nigdy nie były nam przyjazne. A do kraju wdziera się lewicowa ideologia. Szczególnie dotyka ona młodzież. Zadaniem lewicowych fanatyków jest obniżenie poziomu edukacji tak, by móc za jakiś czas kolejnym pokoleniom Polaków wcisnąć każdą bzdurę. Dlatego obrzydza się historię, chrześcijaństwo i rolę Kościoła – stwierdził J. Żaczek.

Po południu w parku odbyły się pokazy i kiermasz. Mieszkańcy mogli zobaczyć grupę rekonstrukcyjną „Piłsudczycy”, kupić rękodzieło

lub zatańczyć przy muzyce zespołu Retro Swing. Z myślą o dzieciach zaplanowano kolejną odsłonę gry terenowej „Z Rykusiem po Rykach”. A na zgłodniałych czekała grochówka serwowana przez sołtysa osiedla Jarmołówka.

 

GARWOLIN. Miejsko-powiatowe obchody rozpoczęły się od Mszy św. w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej pod przewodnictwem dziekana dekanatu garwolińskiego ks. kan. Stanisława Szymusia. Następnie w asyście orkiestry dętej OSP Garwolin i pocztów sztandarowych przemaszerowano pod obelisk przy Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, gdzie wicedyrektor szkoły Grzegorz Rybak przywitał zaproszonych gości, a Norbert Wilbik odczytał w imieniu starosty przemówienie okolicznościowe. „O Konstytucji 3 maja słów kilka” – to tytuł spektaklu przygotowanego przez uczniów ZS nr 2, który zakończył uroczystości.