Region
kochamradzyn.pl
kochamradzyn.pl

Wiwat maj!

Msze św. w intencji ojczyzny, koncerty, pikniki rodzinne i historyczne, biegi uliczne - tak wyglądały w regionie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Potop szwedzki, śluby lwowskie, Cud nad Wisłą oraz uchwalenie Konstytucji 3 maja - to wydarzenia z historii ojczyzny, w których Maryja zaznaczyła swą obecność. Uchwalona ustawa dawała nadzieję na zachowanie państwowego bytu, a przede wszystkim zmieniała sposób myślenia o sprawach państwa przez poszczególne stany. W XVIII w. naród - mimo przeciwności zewnętrznych i wewnętrznych - podjął walkę o utraconą wolność.

Czynił to poprzez oręż zbrojny i modlitwę, którą zanoszono przez wstawiennictwo Matki Bożej. Dzisiaj, pozostając wierni tej tradycji, gromadzimy się w naszych kościołach, aby zanosić do Boga, przez wstawiennictwo Maryi, Królowej Polski, nasze modlitwy, tak jak to czynili nasi przodkowie – przypominał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji ojczyzny, która zainaugurowała obchody 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Po Eucharystii zebrani w siedleckiej katedrze w asyście Orkiestry Wojskowej w Siedlcach przemaszerowali na skwer gen. Tadeusza Kościuszki, gdzie odśpiewano hymn państwowy, złożono kwiaty i przemówienie wygłosił wiceprezydent miasta Robert Szczepanik. Natomiast na stadionie lekkoatletycznym odbyły się biegi 3-majowe. Tradycyjnie o 9.00, 12.00, 15.00 i 18.00 z wieży „Jacka” zabrzmiał wykonany przez trębacza hejnał „Witaj majowa jutrzenko”.

 

BIAŁA PODL. Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja rozpoczęły się od Mszy św. za ojczyznę celebrowanej w kościele św. Antoniego. Po liturgii uczestnicy udali się w uroczystym pochodzie pod budynek „Kraszaka”, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca uchwalenie konstytucji. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł