Diecezja
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wizja i program z perspektywami

Formacja osób, które zawierzyły się Jezusowi przez ręce Maryi, nabiera coraz większego tempa i rozmiarów. Na ten rok przewidziano kilka ciekawych inicjatyw, z których naprawdę warto skorzystać.

Duchowa opieka nad zawierzonymi rozpoczęła się od diecezjalnej pielgrzymki we wrześniu ubiegłego roku. Podczas spotkania pojawiła się propozycja comiesięcznych spotkań formacyjnych w parczewskiej bazylice. - Gromadzimy się w pierwsze soboty miesiąca. Podobne spotkania, także w pierwsze soboty, organizowane są w parafii św. Józefa w Siedlcach. Mamy również swoją audycję w Katolickim Radiu Podlasie. Gościmy w naszej rozgłośni w każdą ostatnią środę miesiąca. Jesteśmy na antenie od 21.40 w ramach audycji „Czarno na białym”. Program adresowany jest nie tylko do zawierzonych, ale też do wszystkich czcicieli Matki Bożej. W oparciu o tajemnice różańcowe staramy się patrzeć na życie osób, które zakochały się w Maryi i pragną tak jak Ona być blisko Jezusa i z Nim podążać przez życie - opowiada ks. Grzegorz Suwała, którego bp Kazimierz Gurda we wrześniu mianował diecezjalnym moderatorem wspólnoty osób zawierzonych.

Dopowiada, że wraz z nominacją, pasterz Kościoła siedleckiego nakreślił pewną wizję formacyjną. – Uchwyciliśmy się tego i teraz powoli, ale systematycznie, chcemy ją wdrażać i jej się trzymać – dodaje nasz rozmówca.

Nie tylko Parczew
Ks. Grzegorz podkreśla, że formacja zawierzonych nie ma jeszcze ostatecznego kształtu. – Nigdzie nie ma gotowego programu. Ona ciągle się tworzy i rozwija. Chcemy z nią wyjść do wszystkich ludzi, także poza Parczew i Siedlce. Dlatego pomyśleliśmy o zorganizowaniu spotkań rejonowych. Zależy nam, by zawierzeni raz na jakiś czas mogli skorzystać z takich inicjatyw bliżej swego miejsca zamieszkania. Z naszych szacunków wynika, że w diecezji siedleckiej mamy już kilka tysięcy ludzi, którzy zawierzyli się Jezusowi przez ręce Maryi. Z myślą o nich przygotowujemy spotkania w kilku największych ośrodkach duszpasterskich. Na 11 lutego zaplanowane jest spotkanie rejonowe w parafii Matki Kościoła w Łukowie, w marcu zobaczymy się w sanktuarium Matki Bożej Nieostającej Pomocy w Radzyniu, w kwietniu w Siedlcach, a w maju w Białej Podlaskiej. W programie przewidujemy konferencję formacyjną, modlitwę różańcową, Eucharystię i adorację z Niepokalaną. Spotkanie zakończy się posłaniem zawierzonych. Co to znaczy? Proszę przyjechać i przekonać się osobiście – uśmiecha się ks. G. Suwała.

Wartościowe publikacje
Kolejną cenną inicjatywą jest autorskie kompendium do prowadzenia 33-dniowych rekolekcji zawierzenia. – Powstaje ono szczególnie z myślą o kapłanach naszej diecezji. Chcemy ujednolicić sposób prowadzenia rekolekcji zawierzenia w naszym siedleckim Kościele, a zarazem wyjść z konkretną pomocą. Kapłani, którzy zdecydują się na 33-dniowe rekolekcje w swojej parafii, mogą liczyć na solidny pakiet materiałów, pomagający w sprawnym i owocnym poprowadzeniu rekolekcji. Znajdą się w nim m.in. propozycje rozpisanych nabożeństw, śpiewnik, propozycje pieśni, wskazówki do konferencji oraz zagadnienia do homilii. Wszystko to będzie można znaleźć w jednym miejscu – tłumaczy moderator zawierzonych. 
Drugą wartościową publikacją będzie autorski podręcznik formacyjny.
– Tworzymy go w oparciu o „Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” według św. Ludwika Marii Grignon de Montfort. Traktat jest lekturą obowiązkową dla zawierzonych. Chcemy mocno podkreślić, że wracamy do źródła. Zależy nam, by nie odrywać się od tego, czym jest zawierzenie, czyli święta niewola miłości, i od głównego nurtu myślenia św. Ludwika. Nie chcemy, aby to się rozmyło. Dziś na rynku wydawniczym mamy wiele propozycji dla zawierzonych, ale widzę, że brakuje w nich tego, co powinno być punktem wyjścia, czyli Traktatu – zaznacza ks. Grzegorz.

Grono współpracowników
Nasz rozmówca zdaje sobie sprawę, że dzieło św. Ludwika nie jest łatwe w lekturze i rozumieniu.
– Poprzez podręcznik chcemy pomóc w odbiorze Traktatu. Załączymy konkretne wskazania, pytania oraz cytaty z Pisma Świętego, ojców Kościoła oraz błogosławionych i świętych. Wszystko po to, by treści z Traktatu pomóc odnieść do czasów dzisiejszych. Jesteśmy przekonani, że dzieło św. Ludwika naprawdę pomaga w kształtowaniu serca! Potrzeba formacji w tym duchu jest ogromna. Ciągle przypominamy, że zawierzenie nie jest jednorazową pobożnościową akcją, ale stylem życia i formacji serca – przekonuje kapłan. 
Dopowiada, że w przygotowaniu audycji radiowych i tworzeniu materiałów wspiera go grupa kapłanów i osób świeckich. – Cieszę się, bo dostrzegam w tym ich wielką miłość i oddanie względem Maryi, a także względem tego dzieła, które powstało w naszej diecezji – zauważa ks. G. Suwała. 
W rozmowie wspomina też o … relikwiach św. Ludwika.
– Na razie nieoficjalnie wiemy, że pojawią się one w jednym z dużych ośrodków naszej diecezji. Myślę, że św. Ludwik w znaku relikwii będzie wędrował z nami na spotkania formacyjne, że będzie nam towarzyszył także na naszej dorocznej pielgrzymce w pierwszą sobotę września – przewiduje kapłan.

Z myślą o rodzinach
Podczas rozmowy ks. Grzegorz wspomina także o dużym projekcie o zasięgu diecezjalnym. 
– Tworzymy rekolekcje zawierzenia dla rodzin. Już raz organizowaliśmy takie w Parczewie, teraz chcemy je ponowić, ale w trochę innym stylu. Te pierwsze trwały ponad pół roku. Na modlitwie i rozważaniu spotykaliśmy się w pierwsze soboty. Teraz zorganizujemy je w cyklu 33-dniowym, tak jak indywidualne zawierzenie się Jezusowi. Oficjalnie nasze rekolekcje zakończymy podczas diecezjalnej pielgrzymki rodzin w Parczewie. Zależy nam, by rodziny zawierzyły się Jezusowi przez ręce Maryi pod przewodnictwem biskupa diecezji. Aktualnie jesteśmy na etapie tworzenia materiałów do tych rekolekcji. Podczas tego projektu będziemy współpracować z naszą diecezjalną telewizją internetową Faro.tv i Katolickim Radiem Podlasie. O rekolekcjach będziemy pisać także na facebooku i tweeterze. Zależy nam, by w te rekolekcje włączyć całą diecezję. Zawierzenia rodziny będzie można dokonać również w swoich parafiach. W ten sposób chcemy podkreślić trwający jeszcze Rok Rodziny i wspólnie zawalczyć o świętość naszych rodzin. To bardzo duże przedsięwzięcie. W ich przygotowanie włączyli się duchowni i świeccy – zauważa moderator.

Zachęcamy do zawierzenia!
Na końcu informuje, że w naszej diecezji w dalszym ciągu organizowane są 33-dniowe rekolekcje przygotowujące do zawierzenia. – W lutym ruszają w radzyńskim sanktuarium, w kwietniu w siedleckiej parafii św. Józefa, a w połowie maja w Parczewie. Osoby, które mają problem z dotarciem do tych ośrodków, a chcą przeżyć takie rekolekcje, odsyłamy do naszej strony internetowej (www.parczewbazylika.pl, zakładka: Dzieło Maryi), gdzie pojawią się linki do nagrań z konferencji, które zostały wygłoszone już wcześniej. Zapraszam do indywidualnego odprawienia takich rekolekcji, a potem do wspólnego złożenia aktu zawierzenia w jednym z ośrodków duszpasterskich. Informacje o dziele zawierzenia i odnośniki do ciekawych materiałów można też zaleźć na naszym fanpage’u „Zawierzeni Jezusowi w Maryi” – zachęca ks. Grzegorz. 
O kolejnych inicjatywach będziemy informować na bieżąco. 

AWAW