Region
Włodarze wybrani

Włodarze wybrani

Znane są już wszystkie nazwiska włodarzy miast i gmin, którzy będą sprawowali władzę przez najbliższą, pięcioletnią kadencję. W niedzielę 4 listopada do urn poszli mieszkańcy tych miejscowości, w których wyborów nie udało się rozstrzygnąć w pierwszej turze.

Nowym prezydentem Siedlec będzie Andrzej Sitnik. W drugiej turze wyborów kandydat stowarzyszenia Bezpartyjne Siedlce pokonał Karola Tchórzewskiego z Prawa i Sprawiedliwości, uzyskując 56,02% (17014) głosów. Na swojej stronie na facebooku K. Tchórzewski pogratulował zwycięzcy. Kandydat PiS podziękował wszystkim, którzy oddali na niego swój głos. „Pragnę podkreślić, że 44% to bardzo wysokie poparcie. To 13357 osób, które poparły program Karola Tchórzewskiego dla Siedlec i głosowały „za”, a nie „przeciw”. Od wyniku wyborczego ważniejsze jest, że powstał bardzo ważny program i jest ogromna grupa ludzi, która chce Siedlec przyszłości i spokojnego rozwoju miasta. Z mojej strony zapewniam, że radni opozycji będą wspierać, ale i rozliczać z pracy dla Siedlec nowego prezydenta” - napisał kandydat PiS. Z kolei A. Sitnik, komentując wyniki wyborów, stwierdził, że to „wspólny sukces mieszkańców”. - Jestem pełen optymizmu, że razem zmienimy Siedlce na lepsze, a kierunki, które określimy do realizacji w naszym mieście, to będą nasze wspólne decyzje - przyznał prezydent elekt.

POWIAT SIEDLECKI

W gminie o stanowisko wójta rywalizowali dotychczasowy włodarz Henryk Brodowski i Mariusz Orzełowski z PiS. Wyborcy zdecydowali, że obecny wójt pozostanie na swoim stanowisku przez najbliższe pięć lat. Na H. Brodowskiego oddano 3783 głosy. Jego kontrkandydat otrzymał poparcie 2744 mieszkańców.

O zwycięstwie w wyborach na wójta gminy Suchożebry zadecydowały zaledwie trzy głosy. Tyle więcej od swojej kontrkandydatki Marzeny Komar zdobył Krzysztof Bujalski (1028). W gminie Mokobody druga tura wyborów samorządowych wyglądała dokładnie tak samo jak cztery lata temu. W decydującym starciu o fotel wójta spotkały się ponownie Iwona Księżopolska i Dorota Dmowska-Paczuska. Tym razem to I. Księżopolską poparło więcej, tj. 1303 mieszkańców, co oznacza, że po czteroletniej przerwie wraca na fotel wójta. Na zajmującą dotychczas to stanowisko D. Dmowską-Paczuską zagłosowało 1236 wyborców.

 

BIAŁA PODLASKA

W Białej nastąpi zmiana na stanowisku prezydenta miasta. W drugiej turze zwyciężył kandydat Koalicji Obywatelskiej Michał Litwiniuk, na którego oddano 13296 głosów (53,13%). Obecnego prezydenta Dariusza Stefaniuka poparło 11728 mieszkańców (46,87%).

 

POWIAT BIALSKI

Nie będzie za to zmiany na stanowisku wójta. Na kolejną kadencję został wybrany Wiesław Panasiuk, na którego zagłosowało 3042 wyborców. Jego rywala Kamila Paszkowskiego poparło 2375 mieszkańców. Po raz kolejny wójtem gminy Zalesie został Jan Sikora. Obecny włodarz w drugiej turze uzyskał o 190 głosów więcej od swojego kontrkandydata Zenona Iwanowskiego. Z kolei gminą Janów Podlaski będzie rządził Leszek Chwedczuk, którego poparło 1179 mieszkańców.

 

GARWOLIN

Po raz pierwszy w historii Garwolinem będzie rządziła kobieta. Mieszkańcy zdecydowali, że w fotelu burmistrza zasiądzie Marzena Świeczak, którą poparło 57% (4235) mieszkańców. Jej rywalka Iwona Kurowska przekonała do siebie 3217 wyborców.

 

POWIAT GARWOLIŃSKI

Nowym wójtem gminy Wilga została Bogumiła Głaszczka, która uzyskała 65% (1400 głosów) poparcia. Na jej kontrkandydata Jacka Piesiewicza zagłosowało 740 mieszkańców.

 

ŁUKÓW

Mieszkańcy miasta postawili na zmiany i na burmistrza wybrali Piotra Płudowskiego z Alternatywy dla Łukowa. Zagłosowało na niego 6330 osób (53,06%). Dotychczasowego włodarza Dariusza Szustka, który sprawował tę funkcję przez osiem lat, poparło 5600 wyborców.

 

POWIAT ŁUKOWSKI

W gminie Krzywda wygrał Krzysztof Warda (2890 głosów). Tym samym ze stanowiskiem wójta po trzech kadencjach musi pożegnać się Jerzy Kędra, którego w drugiej turze poparło o 912 mieszkańców mniej. W Woli Mysłowskiej przez najbliższą kadencję rządzić będzie Kinga Szerszeń, na którą zagłosowało 1257 wyborców. Jej kontrkandydatkę Zofię Mikusek poparło 1218 mieszkańców. Na wójta Wojcieszkowa wybrano Agnieszkę Cieślak (1758 głosów). Wygrała z Krzysztofem Szcześniakiem, przy którego nazwisku krzyżyk postawiły 1594 osoby.

 

RADZYŃ PODLASKI

Jerzy Rębek będzie kolejną kadencję burmistrzem Radzynia. Tak zdecydowało 3436 (51,97%) mieszkańców. W drugiej turze aktualny włodarz pokonał dotychczasowego starostę Lucjana Kotwicę, na którego głos oddało 3175 wyborców.

 

POWIAT RADZYŃSKI

Mieszkańcy gminy również ponownie odwiedzili lokale wyborcze i zdecydowali, że trzecią kadencję funkcję wójta będzie sprawował Wiesław Mazurek, który zdobył 1790 głosów. Tym samym pokonał swojego kontrkandydata, dotychczasowego sekretarza powiatu radzyńskiego Daniela Grochowskiego, którego poparło 108 mieszkańców mniej. Wójt nie zmieni się także w gminie Borki. Drugą kadencję wywalczył Radosław Sałata, pokonując Marcina Czyżaka. Panowie otrzymali odpowiednio 1680 i 1589 głosów. Przez pięć kolejnych lat wójtem gminy Komarówka Podlaska będzie nadal Ireneusz Demianiuk (1178 głosów). W wyborach zmierzył się z Grzegorzem Domańskim (1083 głosy). Nowego włodarza mają za to mieszkańcy gminy Kąkolewnica. Zbigniewa Ładnego, który zdobył 1825 głosów, na stanowisku wójta zastąpi Anna Mróz, którą poparło 2076 wyborców.

 

DĘBLIN

Beata Siedlecka potrzebowała drugiej tury, żeby przekonać do siebie wyborców. Dotychczasowa burmistrz zdobyła 3603 głosów (55,38%), pokonując tym samym Romana Bytniewskiego, którego poparło 2903 mieszkańców.

 

RYKI

W pierwszej turze walki o fotel burmistrza Ryk głosy rozłożyły się na pięciu kandydatów. W drugiej – bezapelacyjnie zwyciężył obecny włodarz Jarosław Żaczek, zdobywając 68% poparcie (5055 głosów). Na jego kontrkandydata Jerzego Gąskę zagłosowało 2368 mieszkańców.

 

SOKOŁÓW PODLASKI

Wybory w Sokołowie wygrał rządzący miastem nieprzerwanie od 1998 r. Bogusław Karakula. Zdobył 4313 głosów (54,86 %), tj. o 764 więcej od swojego rywala Marcina Pasika.

 

POWIAT SOKOŁOWSKI

W gminie Sokołów Podlaski mieszkańcy zaufali Januszowi Kurowi, który zdobył poparcie 1585 mieszkańców, tym samym zwyciężając ze Sławomirem Podbielskim (1211). W Sterdyni na kolejną kadencję wybrano Grażynę Sikorską (1227 głosów), która o fotel wójta rywalizowała z Marianną Kobylińską (718). Zmiany czekają również gminę Ceranów. Pełniący funkcję wójta drugą kadencję Krzysztof Młyński (459 głosów), ustąpił miejsca dotychczasowej radnej Ewie Częścik (683).

 

WĘGRÓW

W fotelu burmistrza Węgrowa zasiądzie Paweł Marchela, którego poparło 3534 mieszkańców (66%). Na jego rywalkę Zofię Paczóską zagłosowało 1821 wyborców.

 

POWIAT ŁOSICKI

Wybory w gminie Stara Kornica wygrał dotychczasowy wójt Kazimierz Hawryluk, który otrzymał 1148 głosów. Na Dariusza Melecha głosowało 956 wyborców. Zmiana na fotelu wójta nastąpi w gminie Sarnaki. Po dwóch kadencjach ze stanowiskiem żegna się Andrzej Lipka. Dotychczasowy wójt w drugiej turze wyborów zmierzył się z Grzegorzem Arasymowiczem. Na A. Lipkę zagłosowało 855, a na G. Arasymowicza – 1123 wyborców. Grzegorz Pajnowski będzie nowym wójtem gminy Olszanka. Stosunkiem głosów 789 do 610 pokonał dotychczasowego wieloletniego wójta Jana Parola.


3 PYTANIA

Wojciech Kudelski – ustępujący prezydent Siedlec

 

Panie Prezydencie, jak Pan skomentuje wyniki wyborów prezydenckich w Siedlcach?

 

Muszę powiedzieć z zadowoleniem, że wybory samorządowe w tym roku powinny uzmysłowić wszystkim malkontentom, iż w Polsce jest prawdziwa demokracja. Myślę, że pierwsza tura wyborów potwierdziła prawicowość siedleckiego społeczeństwa. Także ilość głosów, którą w pierwszej i drugiej turze dostał nasz kandydat Karol Tchórzewski, świadczy o tym, że duża część mieszkańców pozytywnie ocenia naszą działalność. Lista Prawa i Sprawiedliwości uzyskała większość mandatów w radzie miasta, a trzeba pamiętać o tym, że tak naprawdę to właśnie rada podejmuje uchwały, kontroluje ich wykonanie, decyduje o życiu w mieście. Natomiast stanowisko prezydenta jest stanowiskiem wykonawczym. Dla mnie dużą satysfakcją był wynik wyborów do sejmiku województwa mazowieckiego, gdzie uzyskałem bardzo duże poparcie, bo prawie 55 tys. głosów. Odbieram to jako efekt pracy całego naszego samorządu. To wyraz uznania nie tylko dla mojej osoby, ale także dla tego, że miasto stało się liderem naszego regionu. Mieszkańcom mogę podziękować, że odpowiedzialnie podeszli do wyborów. A ludzie, głosując, kierują się różnymi motywacjami.

 

Jaką przyszłość miasta widzi Pan pod nowymi władzami?

 

Trudno cokolwiek prognozować. Chciałbym, aby nowe władze dobrze administrowały miastem. Chociaż, słuchając wypowiedzi obecnych liderów podczas kampanii oraz w radzie miasta, myślę, że chyba będzie trudno oczekiwać od nich odważnych decyzji co do zaciągania następnych kredytów. Tymczasem bez pożyczek miasto nie miało i nie będzie miało takich pieniędzy, które wystarczą na wkład własny. My wykorzystaliśmy czas na pozyskiwanie pieniędzy unijnych, ale też podjęliśmy odważne decyzje, żeby pozyskać środki na wkład własny. Zawsze trzeba wyżej stawiać poprzeczkę, a potem konsekwentnie, znając swoje możliwości, realizować inwestycje. Miasto ma ogromne możliwości, tylko trzeba je odkryć i uaktywnić. A zmiana lidera w samorządzie świadczy o tym, co jeszcze raz podkreślę, że mamy w Polsce demokrację. Oczekuję, iż nowy prezydent stanie na wysokości zadania i będzie miał wokół siebie, tak jak ja, dobre grono fachowców, którzy nie pozwolą popsuć miasta.

 

W jakiej kondycji zostawia Pan miasto po 12 latach rządów?

 

Myślę, że mieszkańcy, tak licznie głosując na moją kandydaturę na radnego sejmiku oraz na radnych z listy PiS, dali wyraz temu, że doceniają to, co zrobiliśmy w mieście. Uważam, iż dokonania ostatnich trzech kadencji odmieniły Siedlce. Mieszkańcy to widzą. Inwestycje, które wykonaliśmy, spowodowały rozwój miasta. Powstanie nowych miejsc pracy sprawiło, że praktycznie nie ma bezrobocia. Młodzież, kończąc naukę w naszych dobrze wyposażonych szkołach i uczelniach wyższych, ma szansę znalezienia pracy zgodnej ze swoim wykształceniem. Infrastruktura spowodowała, iż powstały u nas zakłady pracy zatrudniające po kilka tysięcy osób. Nowe rozwiązania komunikacyjne (centrum przesiadkowe, parking wielopoziomowy, tunel pod linią kolejową, przebudowa ciągu ul. Pileckiego, budowa ok. 50 km dróg) ułatwiają dojazd do naszego miasta i poruszanie się po nim, stwarzają dobre warunki do mieszkania w Siedlcach. Wyremontowane ośrodki kultury, biblioteka, park wodny, ośrodki sportu – to wszystko jest efektem ciężkiej pracy naszego samorządu. Tym zdobyliśmy uznanie, dzięki czemu jesteśmy liderem dla tej części Polski. Gdyby nie było tych obiektów, ludność z Siedlec by odpływała, a tak cały czas, w odróżnieniu od innych miast, mieszkańców przybywa. To jest zysk z tych inwestycji, na które wyłożyliśmy pieniądze, wzięliśmy kredyty. Na naszych oczach powstało kilka dużych osiedli mieszkaniowych. To spełnienie naszych oczekiwań, bo zakładaliśmy, że dzięki rozwojowi, dzięki budowie infrastruktury zatrzymamy ludność i przyciągniemy nowych mieszkańców. Dziś wiemy, że to było dobre posunięcie. Odchodzę w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku.

HAH