Kultura
JS
JS

Włodawianie świętowali

Jubileusze, lokalni artyści, gwiazdy muzyczne i dobra zabawa - tak w skrócie można podsumować Dni Włodawy.

Trzydniowe świętowanie - od 30 czerwca do 2 lipca - pozostanie w pamięci mieszkańców na długo. Nie zabrakło wspomnień przy okazji jubileuszy: 70-lecia Włodawskiego Domu Kultury i 100-lecia Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości.

Były gratulacje, podziękowania i rozmowy o przyszłości miasta. Organizatorzy zadbali o odpowiedni dla wszystkich repertuar muzyczny – na scenie ustawionej przy zabytkowym Czworoboku wystąpił m.in. Chór Ziemi Włodawskiej „Vlodaviensis”, Dr Gree, Tribute to Wodecki, Murk void, Strix, Zagi i gwiazda disco polo Zenek Martyniuk. Organizatorami wydarzenia byli: burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, urząd miasta i WDK.

 

Dom kultury ma już 70 lat

Tegoroczne Dni Włodawy rozpoczęły się 30 czerwca uroczystością jubileuszową 70-lecia WDK. – Zapraszając do współpracy instruktorów tańca czy gry na instrumentach, wzbogacamy nasze propozycje mające służyć rozwojowi artystycznemu dzieci i młodzieży. Mamy także oferty dla seniorów – mówi dyrektor WDK Łukasz Zdolski. – Przejmując placówkę kilka lat temu, zdecydowałem się ożywić życie kulturalne w mieście, przez organizowanie imprez o charakterze artystycznym, edukacyjnym, społecznym. Wprowadziliśmy do kalendarza wydarzeń Włodawy m.in. Folkostację, Zew Natury – Festiwal Sztuk Naturalnych czy wyścigi starych samochodów Wrak Race. Cieszą się one dużym zainteresowaniem.

Przy WDK od 1974 r. działa Zespół Tańca Ludowego „Polesie“, z kapelą ludową, grupami tanecznymi, zespołami wokalnymi. Ponadto prowadzone są zajęcia wokalne, tańca towarzyskiego, ludowego i klasycznego oraz nauka gry na instrumentach muzycznych, realizowane są również inwestycje. W tym roku WDK udostępnił online – w ramach digitalizacji archiwów – kroniki. W zasobach znalazły się zdjęcia, m.in. z Międzynarodowego Poleskiego Lata z Folklorem oraz wycinki prasowe. W najbliższej przyszłości WDK zrealizuje spore przedsięwzięcie, jakim jest wymiana oświetlenia scenicznego. 400 tys. zł na ten cel pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto dołoży 80 tys. zł. Prace mają potrwać do końca listopada.

Przy okazji Dni Włodawy była okazja zwiedzenia budynku WDK, a realia Włodawy z lat 80 w musicalu „PKS Włodawa” pokazała funkcjonująca przy placówce lokalna grupa Teatr z Końca Polski.

 

Muzyka dla wszystkich

1 i 2 lipca włodawianie bawili się na rynku. Wychowankowie Młodzieżowego Domu Kultury – Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” zaprezentował m.in. tańce i zabawy kurpiowskie, opoczyńskie, poloneza i krakowiaka. Nie mogło zabraknąć występu chóru Vlodaviensis oraz uczniów Marcina Obuchowskiego, uczestników zajęć wokalnych, które są prowadzone w WDK.

Wieczorem odbył się koncert grającego metal zespołu Murkvoid, który tworzą nastoletni chłopcy z Włodawy. Wystąpił lubelski alternatywny rockowy zespół muzyczny Dr Gree, a gwiazdą wieczoru był Zenon Martyniuk.

 

Takich tłumów dawno nie było

W niedzielę 2 lipca, na zakończenie Dni Włodawy, w kościele św. Ludwika sprawowana była Msza św. w intencji Cechu Rzemiosł i Przedsiębiorczości, którą celebrowali przeor konwentu oo. paulinów i proboszcz parafii o. Marek Nowacki oraz o. Adam Kacała. Następnie poczty sztandarowe cechu przemaszerowały na rynek, gdzie miała miejsce część oficjalna jubileuszu.

Po południu zabawa była kontynuowana. Mieszkańcy usłyszeli piosenki Zbigniewa Wodeckiego, były występy lokalnych śpiewaków i zespołów: Wrzos, Kresowianki, Złota Jesień, a także polsko-ukraińskiego zespołu śpiewaczego Jezioranki. Zagrała Włodawska Orkiestra Dęta. Nie zabrakło też ukraińskiego zespołu Mołodyczki, który od lat gości we Włodawie przy okazji różnych wydarzeń kulturalnych. Następnie wystąpiła Włodawska Orkiestra Taneczna, a po niej zespół Strix. W godzinach wieczornych scena należała do pochodzącej z Włodawy wokalistki, multiinstrumentalistki, autorki tekstów i kompozytorki – Zagi. Na koniec wystąpił belgijski wokalista łączący muzykę dance, disco i house – Danzel.

Takich tłumów dawno w mieście nie było. Organizatorzy zapraszają na kolejne wydarzenie kulturalne, które już 10 lipca – Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem.

Joanna Szubstarska