
Wokół średniowiecza
W dniach 25-27 kwietnia świętowano pod hasłem „Łosice - Miasto Królewskie w Tysiąclecie Królestwa Polskiego”. Wydarzenie było okazją do wspólnego przeżywania historii i budowania lokalnej tożsamości. - Pomysł uczczenia jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego państwa wyszedł od burmistrza Mariusza Kucewicza, który w ten sposób chciał włączyć się w ogólnopolskie świętowanie 1000-lecia koronacji B. Chrobrego.
We współpracy z Łosickim Domem Kultury i parafią św. Zygmunta Króla opracowaliśmy scenariusz, proponując m.in. konkurs wiedzy historycznej, spektakl teatralny i średniowieczny festyn. Współorganizatorem obchodów był Samorząd Województwa Mazowieckiego – mówi kierownik Łosickiego Centrum Informacji Łukasz Wiesner. Zwraca uwagę, że większość przygotowanych atrakcji była udostępniona mieszkańcom za darmo, m.in. można było degustować ciastka św. Rity – jedną z najstarszych potraw wykonaną według średniowiecznego przepisu. – Dzięki Podlaskiemu Stowarzyszeniu Rekonstrukcji Historycznych „Trzaskawica” mieliśmy okazję obejrzeć osadę z czasów Chrobrego. W sercu miasta, w parku im. Aleksandra Jagiellończyka, powstała średniowieczna wioska z obozem wojów, pokazami dawnych sztuk walki, kowalstwa, łucznictwa, rękodzieła oraz dawnej kuchni. Zaprezentowano również zabawy i zabawki historyczne, odbyły się turnieje z nagrodami, było zaproszenie do uczestnictwa w warsztatach tkactwa, wypału dziegciu i ziołolecznictwa – dodaje.
Uroczystości rozpoczęły się 25 kwietnia w ŁDK, gdzie przeprowadzono finał konkursu wiedzy historycznej dla młodzieży szkolnej. – Zaproponowaliśmy zagadnienia związane z życiem Chrobrego i jego drogą do korony. Wymagane były informacje zawarte w programie szkolnym, dodatkowo uczniowie otrzymali materiały historyczne, z których mogli skorzystać – wyjaśnia Ł. Wiesner. Zwyciężyła drużyna „Asy Kopernika” ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Mikołaja Kopernika, w składzie: Adrian Iwanowski, Miłosz Oleksiuk i Kuba Kalinowski.
Teatr i inscenizacja koronacji
Spektakl „Droga do Korony” w wykonaniu grupy teatralnej działającej przy ŁDK był następnym punktem sobotniego programu. – Większość zespołu tworzą dzieci z klas I-III, które bardzo chętnie włączyły się w przygotowania, przy okazji poznając dzieje polskiej państwowości. Scenariusz sztuki był dość trudny dla najmłodszych, dlatego przybliżyłam im historię pierwszych Słowian i moment, gdy Bolesław Chrobry został władcą chrześcijańskim. Przekaz tej sceny jest taki, że aby przekonać ludzi do wiary w Chrystusa, nie trzeba wojować mieczem, ale dobrocią, oraz liczyć się z narodem, który do tej pory czcił swoich bogów. W sztuce pokazaliśmy drogę Bolesława do koronacji, m.in. zjazd gnieźnieński, modlitwę przy grobie św. Wojciecha oraz jedną z bitew. Dla kilkuletnich dzieci odgrywających nawet krótkie role udział w spektaklu był dużym wyzwaniem – mówi Jolanta Barańska, nauczyciel i instruktor grupy teatralnej.
W niedzielę 27 kwietnia obchody rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w kościele św. Zygmunta Króla. Następnie w murach świątyni wybrzmiał koncert kameralno-organowy, po którym w parku im. Aleksandra Jagiellończyka otwarto festyn średniowieczny. Ważnym wydarzeniem była inscenizacja koronacji B. Chrobrego, przypominająca wydarzenie z 1025 r., które oznaczało dla Polski awans polityczny i cywilizacyjny – zapewnienie niezależnej metropolii kościelnej i równorzędnej pozycji wśród chrześcijańskich państw Europy Zachodniej. Dzień obchodów 1000-lecia koronacji pierwszego króla zakończył spektakl „Noc świętojańska” w wykonaniu Teatru Ognia „Antidotum”.
Joanna Szubstarska