Region

Wolne etaty czekają

Są jeszcze wolne etaty dla żołnierzy zawodowych i stanowiska do terytorialnej służby wojskowej w formowanym 23 Batalionie Lekkiej Piechoty w Bezwoli, który rozpoczął działalność 1 lipca.

Siedziba nowego batalionu mieści się na terenach wojskowych przy ul. Sosnowej w Bezwoli w powiecie radzyńskim. Będzie on operował w powiatach: radzyńskim, parczewskim i łukowskim. Docelowo ma liczyć około 500 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej oraz 50 zawodowych. Trwa kompletowanie kadry.

Zawodowcy

– Jeśli chodzi o służbę zawodową, to w 23 blp są jeszcze wolne etaty na takie stanowiska, jak: dowódca kompanii, szef pododdziału, dowódca sekcji, technik pododdziału, kierowca kategorii C – informuje kpt. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Do kwalifikacji wojskowej mogą przystąpić ci, którzy pełnią terytorialną służbę wojskową, a także rezerwiści. Aby starać się o etat żołnierza zawodowego w 2 LBOT, należy spełnić kilka podstawowych wymagań. Są to to m.in.: kilkuletni staż służby, dobre wyniki na dotychczasowych stanowiskach i nienaganna opinia przełożonych. – Podczas rozmowy kwalifikacyjnej kandydaci muszą wykazać się odpowiednią wiedzą specjalistyczną oraz ukończonymi kursami wymaganymi na danym stanowisku. Ponadto wszyscy są zobligowani do zaliczenia sprawdzianu sprawności fizycznej i wiedzy ogólnowojskowej – dodaje M. Gaborek.

 

Terytorialsi

Natomiast w przypadku terytorialnej służby wojskową warunki, jakie należy spełnić to: posiadanie obywatelstwa polskiego, zdolność fizyczna i psychiczna do pełnienia czynnej służby wojskowej, pełnoletniość, niekaralność, niepełnienie innego rodzaju służby wojskowej oraz nieposiadanie przydziału kryzysowego. – Służbę może pełnić każdy w wieku 18-55 lat – w przypadku szeregowych, oraz 18-63 lat – w przypadku oficerów i podoficerów. Osoby, które nigdy nie były w wojsku, muszą przejść 16-dniowe szkolenie podstawowe, a żołnierze rezerwy ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze – precyzuje oficer prasowy 2 LBOT, przypominając, iż kandydaci do służby w nowym batalionie w Bezwoli powinni przede wszystkim wykazywać się chęcią wsparcia swego regionu i troską o jego bezpieczeństwo. Ważna jest również chęć rozwoju i zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. 

Kwalifikacja do służby zawodowej odbędzie się w terminach: 23 lipca 21 sierpnia i 25 września w siedzibie 2 LBOT przy ul. Droga Męczenników Majdanka 70 w Lublinie.

 

Szansa na stabilny zawód

Jak przyznaje kpt. M. Gaborek zainteresowanie służbą w 23 blp jest spore. – Dział kadr codziennie obiera wiele telefonów z zapytaniami zarówno od żołnierzy rezerwy, jak i osób, które myślą o terytorialnej służbie wojskowej. W ciągu ostatniego tygodnia było ich kilkadziesiąt – mówi, zaznaczając, że śmierć młodego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej nie wpłynęła na zainteresowanie młodych ludzi służbą. – Wojsko postrzegane jest dziś jako atrakcyjny i dobrze opłacany zawód, który zapewnia stabilizację finansową i możliwości wszechstronnego rozwoju. Budowa batalionu w Bezwoli daje mieszkańcom tego regionu nowe i atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego w wojskowości – twierdzi oficer prasowy 2 LBOT. 

Zdaniem kpt. Gaborek bycie żołnierzem terytorialnej służby wojskowej może być wielką pasją, powinnością, przygodą życia, a także początkiem nowej kariery zawodowej i źródłem wielu profitów. – Poza korzyściami w wymiarze praktycznym, takimi jak nabycie nowych umiejętności poprzez szkolenie programowe i możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych kursach, równie ważny jest aspekt finansowy. Za gotowość i jedno w miesiącu dwudniowe, obowiązkowe szkolenie w weekend żołnierz otrzymuje wynagrodzenie w wysokości minimalnej 882 zł za miesiąc, jednak uposażenie zależne jest od stopnia wojskowego. Natomiast za każdy dzień dodatkowego, dobrowolnego powołania, w czasie niekolidującym z obowiązkami zawodowymi czy rodzinnymi wypłacane jest uposażenie w kwocie minimalnej 141 zł – podkreśla.

DY