Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Wolni od używek

W sierpniu - miesiącu, kiedy Kościół w sposób szczególny zachęca do abstynencji, warto ten dar ofiarować za osoby uzależnione od alkoholu.

Pandemia, czas izolacji i związana z tym obawa o własne zdrowie i życie, a także o zapewnienie bytu spowodowały, że ludzie częściej sięgali po środki poprawiające nastrój, np. alkohol czy narkotyki. - W ciągu ostatnich dwóch lat przybyło także samobójstw - mówi Waldemar Dolecki, lekarz psychiatra z Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Suchowoli. - Problem w okresie pandemii jest dostrzegalny, przyjmujemy alkoholików, osoby uzależnione od marihuany i amfetaminy, choć już nie od tych mocniejszych narkotyków w postaci heroiny - dodaje psychiatra. W szpitalnym oddziale terapii uzależnień od alkoholu całodobowo prowadzone są diagnostyka, leczenie i rehabilitacja osób uzależnionych od alkoholu, leków uspakajających i nasennych oraz substancji psychoaktywnych. Przed przyjęciem pacjenta obowiązuje co najmniej tygodniowa abstynencja lub odbyte leczenie detoksykacyjne.

Leczenie trwa sześć tygodni. W oddziale prowadzi się także działania konsultacyjno-edukacyjne dla rodzin osób uzależnionych.

 

Wciąż dużo przyjęć

Na oddział terapii uzależnień Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Radzyniu Podlaskim przyjmowani są – po rozmowie kwalifikacyjnej, którą przeprowadza psycholog lub psychiatra – mężczyźni i kobiety powyżej 18 roku życia. Osobisty plan terapii zostaje przygotowywany przez terapeutę. Prowadzone są terapie grupowe oraz indywidualne, psychoedukacja, treningi umiejętności. – Nawet w czasie pandemii, kiedy był wzrost zachorowań, mieliśmy bardzo dużo przyjęć – zaznacza Renata Małgorzata Trojak, pielęgniarka oddziałowa. – Oczywiście uzależnienie nie rozwija się w ciągu tygodnia czy miesiąca, jest to proces rozłożony w czasie. Młodzi ludzie mogą uzależnić się nawet w ciągu kilku miesięcy, dorosłe osoby – w kilka lat. Myślę, że większość ludzi w czasie pandemii sięgała po alkohol – zauważa. Jak mówi R. ...

Joanna Szubstarska

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł