Rozmowy
Źródło: fotolia
Źródło: fotolia

Wolność jest zależna od prawdy

Prawda jest zawsze trudna, bo stawia wymagania. Trzeba się do niej dostosować, uznać, myśleć w prawdzie, mówić w niej i działać. To jest zawsze bardzo trudne - zarówno dla dziennikarza, jak i dla odbiorcy.

Co Panią Profesor ostatnio zaskoczyło w świecie medialnym?

Jestem człowiekiem na tyle związanym z medialnym sposobem przedstawienia rzeczywistości, że niewiele mnie zaskakuje. Jeżeli już, to fakt, że od pewnego czasu prawie wszystkie telewizje podarowują nam problemy charytatywne. To w sumie powinność mediów, ale za każdym razem wydaje mi się, że widzę to samo. Wiele rodzin żyje w bardzo trudnej kondycji życiowej, ale nie nagłaśnia się tego, a tylko jakiś pojedynczy problem. Może to i dobrze, że zwraca się uwagę na kwestię, która dotyczy konkretnych ludzi, że trzeba ich widzieć, dotykać spraw trudnych, środowiskowych. Tyle że właśnie to jednostajne ujęcie trochę mnie zaskoczyło. Natomiast mechanizmy medialne są podobne i mają podobne cele: pokazać rzeczywistość wykreowaną, a nie prawdziwą.

O czym najczęściej zapominają dziennikarze w pogoni za newsem, sensacją?

Zapominają, że dziennikarz jest powołany do tego, żeby informować o rzeczywistości, a nie tylko szukać sensacji. Ma być tym, który będzie proponował nam zobaczenie, w jakim świecie naprawdę żyjemy. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł