Wotum wdzięczności za łaski
W uroczystościach wezmą udział legat Ojca Świętego oraz prezydent RP Andrzej Duda. Aby zrozumieć rangę zbliżającego się wydarzenia, które wykracza poza region wschodniej Polski, warto poznać historię papieskich koronacji obrazów maryjnych. Kodeń jest historycznie trzecim miejscem w granicach Polski, gdzie dokonała się papieska koronacja wizerunku Matki Bożej. - W dawnych czasach papież zlecał watykańskiej Kapitule św. Piotra, aby raz w roku przyznawała koronę jednemu z sanktuariów, podkreślając jego znaczenie dla całego Kościoła i jedność ze Stolicą Apostolską - mówił o. Paweł Gomulak OMI, koordynator medialny Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej 6 czerwca w I Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Siedlcach przypomniał, że pierwsza taka koronacja odbyła się w 1717 r. na Jasnej Górze, druga w Trokach k. Wilna (dziś poza granicami kraju), a trzecia właśnie w Kodniu – 15 sierpnia 1723 r. – Dlatego ta uroczystość ma charakter ogólnokościelny. Z tej też okazji papież wyznaczył na uroczystości legata. Warto podkreślić, że w ostatnim czasie Stolica Apostolska bardzo rzadko korzysta z tego środka dyplomacji – zwrócił uwagę o. P. Gomulak.
Wydarzenia w Kodniu objął patronatem prezydent RP. – Nie jest to obce dla obrazu Matki Bożej i sanktuarium kodeńskiego. Uroczystości w 1927 r., podczas powrotu cudownego obrazu z wygnania na Jasnej Górze, również objęte były patronatem ówczesnego prezydenta – podkreślił oblat.
Odsłonięcie pomnika i premiera oratorium
Jubileusz rozpocznie się w niedzielę 13 sierpnia odsłonięciem pomnika powstańców styczniowych. – Zwycięska bitwa o Kodeń w czasie powstania styczniowego odbiła się bardzo mocno na historii sanktuarium. Car, nie chcąc narażać się miejscowej ludności, zamiast wywozić obraz w głąb Rosji, skazuje Matkę Bożą na 52-letnie wygnanie na Jasnej Górze – zaznaczył o. Gomulak. Na 17.00 zaplanowano premierę oratorium ku czci Matki Bożej Kodeńskiej, w wykonaniu muzyków z Filharmonii Lubelskiej.
W poniedziałek 14 sierpnia, o 12.00, w bazylice kodeńskiej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy będzie sprawowana Eucharystia, która rozpocznie uroczystości odpustowe. W godzinach wieczornych na kalwarii wystąpi zespół Siewcy Lednicy.
Główne uroczystości odbędą się we wtorek 15 sierpnia. Sumie odpustowej o 12.00 przewodniczyć będzie legat Ojca Świętego. Podczas Eucharystii nastąpi nałożenie nowych koron pobłogosławionych przez papieża Franciszka. – Koronacja papieska wyraża powszechność Kościoła. Jest to docenienie danego miejsca jako miejsca kultu ważnego nie tylko dla danej diecezji czy kraju, ale dla całego Kościoła – podkreślił o. Gomulak. Na ten dzień, jak również na cały rok jubileuszowy, Stolica Apostolska ustanowiła specjalne odpusty.
Kamienie z Betlejem i Golgoty
Nowe korony zostały specjalnie przygotowane na sierpniowe uroczystości. W koronie Matki Bożej został umieszczony kamień z Groty Narodzenia w Betlejem, natomiast w koronie Pana Jezusa znajduje się kamień z Golgoty w Jerozolimie.
– Warto zauważyć, że korony papieskie nigdy nie wisiały po koronacji na obrazie, tylko były przechowywane w osobnej gablocie. Ich umiejscowienie jest w gruncie rzeczy drugorzędne. Chodzi o to, że stanowią one wotum ludzi, którzy przez wieki doświadczali łask od Matki Bożej Kodeńskiej. Podobnie korony, które powstają teraz, mają swoich konkretnych darczyńców. Nie jest tajemnicą, że jednym z małżeństw ofiarodawców są państwo Biereccy, którzy doświadczyli szczególnej łaski uzdrowienia. To jest ich wyraz wdzięczności za opiekę Matki Bożej – zwrócił uwagę o. Gomulak. I wyjaśnił: – Korony same w sobie Matce Bożej niczego nie dodają, ale są świadectwem wdzięczności ludzi, którzy wyprosili tutaj konkretne łaski. Dawne korony pozostaną w sanktuarium i również będą wyeksponowane.
W świątyni i pod gołym niebem
W związku ze wzmożonym ruchem pielgrzymkowym centrum Kodnia na czas sierpniowych uroczystości zostanie zamknięte dla ruchu kołowego, a parkingi dla zmotoryzowanych będą przygotowane kilkaset metrów dalej. Uczestnicy wydarzeń, którzy nie zmieszczą się w świątyni, będą mogli oglądać ich przebieg na telebimach. – Mamy potężny plac przed bazyliką, potężną kalwarię. Postaramy się, aby uczestnictwo w tych uroczystościach było komfortowe dla wszystkich, którzy przyjadą do Kodnia – zaznaczył oblat. Wydarzenia będą transmitowane także przez TVP.
Na zwiększoną liczbę gości już teraz szykuje się dom pielgrzyma oraz miejscowi i okoliczni przedsiębiorcy z branży hotelowej i gastronomicznej. – W okolicy znajduje się dużo gospodarstw agroturystycznych, gdzie będzie możliwość zatrzymania się. Uroczystości sierpniowe mają swoisty klimat, ponieważ noc z 14 na 15 sierpnia bardzo wielu pątników spędza pod gołym niebem na kalwarii. Liczymy na dobrą pogodę – podsumował o. Gomulak.
HAH