Aktualności
WPR na nowo

WPR na nowo

Komisja Europejska zaproponowała, jak miałaby wyglądać przyszłość wspólnej polityki rolnej po 2020 r.

Konsultacje, jakie były wcześniej prowadzone, potwierdziły, że obecna WPR tylko częściowo odpowiada na wyzwania, jakie stoją przed rolnictwem czy związane ze środowiskiem i zmianą klimatu. „Przyszłość żywności i rolnictwa UE” to dokument rozpoczynający formalną dyskusję pomiędzy instytucjami UE na temat kierunków zmian od 2021 r.

 

Za dużo biurokracji

Zdaniem Jerzego Plewy, szefa dyrekcji generalnej Komisji Europejskiej ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, „obecny system realizacji WPR opiera się na szczegółowych wymaganiach obowiązujących na poziomie UE i uwzględnia rygorystyczne kontrole, kary i uzgodnienia w zakresie audytu. Przepisy mają nakazowy charakter. Jednak w bardzo zróżnicowanych warunkach gospodarowania, jakie mają miejsce w poszczególnych krajach Unii, takie podejście nie jest dobre i nie zapewnia osiągnięcia celów. W przyszłej polityce rolnej Unia powinna określić podstawowe wymagania, natomiast odpowiedzialność powinna spoczywać w większym stopniu na państwach członkowskich”.

 

Troska o rolnika

Główne założenia, jakie mają być wdrażane, to zwiększenie odporności sektora w trudnych czasach, a także wspieranie dochodów rolników i rentowności ich działalności. Co ciekawe, WPR stawia na innowacje cyfrowe, argumentując to ułatwianiem codziennej pracy, ograniczeniem biurokracji, a także koniecznością nastawiania się na młodsze pokolenie.

Zdaniem komisji przyszła WPR powinna przestrzegać zasady „równości pomiędzy jej członkami, dużymi lub małymi, Wschodem lub Zachodem, Północą lub Południem”, dlatego należy zmniejszyć różnice w poziomach wsparcia między państwami członkowskimi. Zapowiedziano również kontynuację ukierunkowania na działania związane z ochroną środowiska, nowy system wdrożeniowy, który ma zapewnić skuteczniejsze osiąganie celów WPR (ang. delivery mechanism), odpowiedzialność państw członkowskich za realizację tych celów. W dokumencie poruszono również globalny wymiar wspólnej polityki rolnej, a w szczególności międzynarodowy handel i migrację. Dokument nie odnosi się wprost do wielkości budżetu rolnego po 2020 r. Ma go określać propozycja KE dotycząca kolejnych wieloletnich ram finansowych (maj 2018 r.).

Resort rolnictwa podjął już prace nad oceną propozycji komisji.

JAG