Kultura
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Wrażliwi

W niedzielę, 9 listopada, w Gminnym Ośrodku Kultury w Kąkolewnicy odbył się finał I Regionalnego Konkursu Literackiego im. Ireny Golec „Czerwona róża dla Niej”, zorganizowanego pod patronatem posła Tadeusza Sławeckiego.

Jego organizatorami Konkursu byli: Międzyrzeckie Stowarzyszenie Teatralne, Gminny Ośrodek Kultury w Kąkolewnicy, Biblioteka Publiczna w Kąkolewnicy, Grupa Poetycka „Wieś Tworząca”, zespół „Niezapominajki”, Koło Gospodyń Wiejskich oraz Szkoła Podstawowa w Turowie.

Spotkanie rozpoczęła młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, prezentująca kilka nastrojowych pieśni. Następnie wszystkich przybyłych gości powitał wójt gminy Czesław Pękała, a po nim głos zabrał patron honorowy konkursu poseł Sławecki. Wówczas na scenie pojawili się uczniowie z SP w Turowie, którzy przybliżyli wszystkim postać Ireny Golec.

Potem jury, w którego skład weszli: Ryszard Kornacki, Janina Karasiuk i Leszek Sokołowski, przedstawiło wyniki Konkursu. Wzięło w nim udział 24 uczestników w różnym wieku, przedstawiając około 60 prac. Ostatecznie równorzędne I miejsca w dziedzinie poezji przyznano: Marianowi Kliszczewskiemu z Lublina (za interesująca narrację oraz za formę poezji faktu) oraz Edycie Wyscokiej z Miastka w województwie pomorskim (za potencjał i wrażliwość poetycką). Kolejne nagrody otrzymali Wanda Sadowska z Mościsk w gminie Kąkolewnica i Michał Wierzchowski z Paszk Dużych w powiecie radzyńskim. Ponadto w kategorii poezji przyznano 6 wyróżnień. Wśród tekstów prozatorskich nagrody specjalne otrzymały: opowiadanie „Thalita Kum” Kamili Ostap z Parczewa i esej „Ludzki los” Waldemara Panerta z Lipna w województwie pomorskim.

Po odczytaniu protokołu laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe, a każdemu z uczestników T. Sławecki wręczył tomik poezji Marianny Bocian. Następnie młodzież z Turowa zaprezentowała wybrane utwory finalistów konkursu. Przybyli na spotkanie znajomi I. Golec w barwny sposób opowiadali o swoich spotkaniach z nią i o czasach, w których żyła. Wspomnienia były przeplatane występami zespołów śpiewaczych: „Niezapominajki” z Turowa, „Brzozowianki” z Brzozowicy Dużej, „Wrzos” z Kąkolewnicy i „Tęcza” z Brzozowicy Małej. Słodki poczęstunek przygotowały panie z KGW i zespołu śpiewaczego z Turowa.

Bartosz Szumowski